2765 Faili Meçhul Olay Papilon Parmak İzi Sistemi ile Aydınlanıyor

02 Şubat 2019

Papilon, Emniyet ve Jandarma ile yaptığı iş birliklerinde parmak izi ile faili meçhul olayları da aydınlatıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı kendi aralarında paylaştığı Papilon ürünleri ile alınan parmak izi kayıtlarında neticesinde 2 bin 765 faili meçhul olay aydınlatıldı.

Parmak izi faaliyetlerinin etkin ve verimli şekilde yürütülmesini sağlamak ve zaman kaybını önlemek amacıyla, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile geçen yıl Jandarma Genel Komutanlığı, Otomatik Parmak İzi ve Avuç İzi Teşhis Sistemi (OPTES) ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Otomatik Parmak İzi Teşhis Sistemi’nden (APFIS) karşılıklı parmak izi sorgulanmasına dair protokol imzalandı. İki kurumun sistemlerindeki parmak izlerini karşılıklı birbirine açmasıyla birçok faili meçhul olay da çözüme kavuştu. Emniyet ve jandarmanın parmak izi paylaşımı sayesinde, 231 PKK61 FETÖ62 öldürme, 145 uyuşturucubin 685 hırsızlık olayı581 diğer olaylar olmak üzere son 3 ayda toplam 2 bin 765 faili meçhul olay aydınlatıldı. Bu olaylarda


alınan 7 bin 844 parmak izi ise 3 bin 687 farklı kişi ile irtibatlandırıldı.

Özellikle 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra çöp ve boş arazilere atılan FETÖ terör örgütüne ait kitaplar ve örgütsel dokümanlar ile PKK/KCK terör örgütüne yapılan operasyonlarda ele geçirilen örgütsel materyaller de kriminal laboratuvarlarda tek tek incelendi. FETÖ ve PKK terör örgütlerine ait 32 bin 727 delilden elde edilen 15 binden fazla parmak izi de emniyet ve jandarmanın ortak parmak izi sistemine kaydedildi.


ÖNEMLİ TERÖR OLAYLARI AYDINLATILDI

Van-Hakkari karayolu Gedikbaşı köyü mevkinde yol emniyeti ve kontrol devriyesi görevini yapan time ve o esnada yolda bulunan konvoya 1 Ağustos 2011 tarihinde terör örgütü mensuplarınca el bombası ve ateşli silahlarla saldırılması sonucu bir astsubayı şehit olmuş, eski Başkale Kaymakamı Bilgehan Bayar da yaralanmıştı. Olayda elde edilen faili meçhul kalan parmak izleri, ortak sistemde yeniden sorgulandı. Yapılan sorgulamanın ardından olayı gerçekleştiren terörist tespit edilerek, olay aydınlatıldı.
Geçen yıl Haziran ayında Kahramanmaraş’ta meydana gelen silahlı çatışma olayında alınan 2 adet parmak izinin terör örgütü mensubu
Gaffari Yorulmaz’a ait olduğu tespit edildi. Gaffari Yorulmaz’a ait parmak izlerinin Otomatik Parmak İzi ve Avuç İzi Teşhis Sistemi (OPTES) veri tabanında yapılan araştırmada geçmiş yıllarda yaşanan 6 olayla eşleştiği görüldü.

PARMAK İZİ İLE 9 FAİLİ MEÇHUL TERÖR OLAYI DA ÇÖZÜLDÜ

Geçen yılın Temmuz ayında Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi Üçtaş köyü kırsalında terör örgütü mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, terör örgütünün sözde Karadeniz Bölge sorumlusu ‘Zeynel’ kod adlı Mehmet Yakışır etkisiz hale getirilmişti. Mehmet Yakışır’dan alınan parmak izlerinin OPTES- APFIS veri tabanında bulunan parmak izleriyle karşılaştırılmasıyla, 9 faili meçhul terör olayının sorumlularından olduğu tespit edildi.

En Çok Okunan

Daha Fazla
Daha Fazla
Daha Fazla
Daha Fazla
Daha Fazla
Daha Fazla

En Çok Okunan