×
ZİRKON

• ZİRKON

(isim): Zirkon, Papilon’un iris tabanlı geçiş kontrol modülü.

Zirkon Nedir?

Zirkon, iris tarayıcısı ve dahili verisetinden oluşan bir erişim kontrol ünitedir. Bir kas dokusu olan ve gözün maruz kalacağı ışık miktarını ayarlayan iris, embriyonik dönemde oluşur ve eşsizdir. Bu da irisi en güvenilir biyometrik unsurlardan biri haline getirir. Bu eşsizlik, iris tabanlı biyometrik ünitelerin isabetlilik gücünü oldukça artırır.

Zirkon Nasıl Çalışır?

Belirli bir alana erişim izni olan kimselerin iris görüntüleri, Zirkon’un dahili verisetine kaydedilir. Alana girmek veya alandan çıkmak isteyen bir kişi, giriş ve çıkışlara yerleştirilmiş Zirkon iris tarayıcısına gözlerini yaklaştırır. Tarayıcı, iris görüntüsünü alarak görüntüyü dahili verisetindeki diğer görüntülerle karşılaştırır ve eşleşme bulduğunda erişime izin verir. Eşleşme, ya da teknik ifadesiyle “AYNI” kararı, kapı ve turnikeleri tetikleyerek işler hale getirir. Böylece giriş ve çıkış işlemleri kısa sürede ve insan gücüne ihtiyaç duyulmaksızın yapılır.

Neden Zirkon?

1- Yüksek Doğruluk Oranı

Zirkon, erişim kıstası olarak en güçlü biyometrik unsurlardan biri olan irisi kullanır. Bu da sonuç doğruluğu oranını oldukça yüksek kılar.

Papilon Pyüz

2- Stand Alone Modu

Zirkon, başka bir verisetine ya da modüle entegre edilmeden, tek başına bir geçiş kontrol ünitesi olarak kullanılabilir. Pek çok fonksiyonun az yer kaplayan bir ünitede birleştirilmesi, özellikle geçici yerleşim alanları gibi noktalarda kurulum zahmetini ortadan kaldırır ve kullanım kolaylığı sağlar.

3- Hızlı Sorgu

Zirkon iris tarayıcısı, bir irisi iki saniyeden kısa sürede sorgular ve eşleştirir.

Papilon Tech
Papilon Zirkon

4- Kızılötesi Işık Fonksiyonu

Zirkon iris tarayıcısı, ortamın ışık koşullarının sisteme etki etmemesi için kızılötesi ışık dalgası yayar ve gece veya kötü ışık koşullarında da yüksek performans gösterir.

5- Oynar Sensör Başlığı

Zirkon iris tarayıcısının hareket ettirilebilir başlığı, ideal ışığın yakalanması, farklı boylardaki kişilerin tarayıcıyı kolayca kullanabilmesi ve tarayıcı yüzeyin daha geniş bir alanı tarayabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır.

PAPILON-ZIRKON-4

Zirkon Nerede Kullanılır?

Zirkon;

  • Mülteci kamplarında,
  • Personel devamlılığını ölçmede,
  • Gizli belgelerin saklandığı arşiv ve depo girişlerinde,
  • Nükleer santraller gibi yüksek güvenlik gerektiren alanlarda tek başına veya diğer biyometrik modüllere entegre edilerek kullanılabilir.

DAHA FAZLA KULLANIM ALANI İÇİN

Nükleer Santral Güvenliği

NÜKLEER FELAKET KABUSLARI GÖRMEMENİZ İÇİN SİZİ KORUYORUZ!

Mobil Biyometri Merkezi

MOBİL BİYOMETRİ MERKEZİ

Zirkon’a Ne Zaman İhtiyaç Duyarsınız?

Zirkon’a;

  • Kalabalık bir nüfusu misafir eden kamplarda olası gecikmeleri, giriş, çıkış ihlallerini ve güvenlik sorunlarını önlemek istediğinizde,
  • Personelinizin çalışma süresi ve verimine dair değerlendirmelerde bulunmak istediğinizde
  • Yüksek güvenlik gerektiren alanlara irisin sağladığı yüksek isabetlilikten güç alarak yeni bir güvenlik standardı getirmek istediğinizde,

kısacası hızlı ve güvenli erişim kontrolü yapmak istediğiniz her durumda ihtiyaç duyarsınız.

Zirkon’u Kim Kullanabilir?

Zirkon’u kullanmak için herhangi bir eğitim ve teknik bilgiye ihtiyaç yoktur. Kullanıcı için sadece gözlerini tarayıcıya tutması yeterlidir. İnsan faktörünü kontrol etmek, örneğin kayıt veya doğrulama sıraları oluşturmak gibi sistemden bağımsız bazı görevler için Zirkon’un başında personel bulunabilir ama sistem işlemek için operatöre ihtiyaç duymaz.

Papilon Zirkon4

ÖZELLİKLERİ

1-N ve 1-1 kimlik tespiti

İstenildiğinde dahili veriseti üzerinde çalışabilirlik

Ağ haberleşmesini kullanarak merkezi sistem entegresi

Hızlı ve doğru tanıma

Kendi başına herhangi bir bilgisayar kullanılmadan çalışabilme

Elektronik olarak istenilen çeşitte kapı ve geçiş üniteleri kontrolü

AVANTAJLARI

Sensörleri kaplayan ayna ile kullanıcı dostu tasarım
Oynar sensör başlığı ile daha fazla alan taraması
Türkçe komutları sayesinde hızlı ve kolay kullanım
Hızlı entegrasyon ve yazılım desteği
Minimum hatalı kabul oranı
IP20 standartları
Gece kullanımı için kızılötesi ışık dalgası
Başarılı ve başarısı durumlar için görsel bilgilendirme
Kolay tasarlanabilir arayüz ve sesli ikazlar
2 adet CMOS kamera
Sağlığa zararlı olmayan, Etik Kurul onaylı tarama sistemi

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.