×

Sporun bir tutkunluk, bir aşk meselesi olduğu çoktandır anlaşıldı.

Sonun tahmin edilemezliği ve bunun yarattığı heyecan, ait olma ve en azından bir alanda galip olma isteği… Arkasındaki sebep ne olursa olsun, sporun, özellikle futbolun kitlelerin duygularına hitap ettiği bir gerçek. Bununla birlikte, sporun aynı zamanda medeni güç gösterisinde bulunma ihtiyacımızı karşıladığı da bir gerçek. İlkel atalarımızdan kalma bu ihtiyaç bir alanın bize ait olduğunu ve o alanda alt edilemez olduğumuzu, güvende olduğumuzu vurgulamak için başvurduğumuz ritüellerden oluşuyor. Ne yazık ki, kendimizi ait hissettiğimiz topluluk, takım bu alt edilemezliği ortaya koyamaz da yenilirse, incinen duygular ve yara almış güven kendilerini taşkın biçimlerde ortaya koyabiliyor.

Sahaya fırlatılan türlü nesneler, yerinden sökülen koltuklar, hatta planlı şiddet eylemleri…

Bu tepkiyi önleyebilmek bir disiplin ve irade meselesi. Yani stadyumlar oldukça öğretici alanlar aynı zamanda. Fakat stadyumların bu işlevlerini yerine getirmek için bir disiplin sistemine ihtiyaçları var. Bir süredir uygulanan, şiddet eğilimi gösteren ve uygunsuz dil kullanan taraftarın bir sonraki maçtan men edilmesi, hem bir ceza sistemi olarak algılanıp öfkeye sebep olabiliyor, hem de kurunun yanında taraftar ahlakına uygun davranan yaşları da yakabiliyor.

Papilon Stadyum Güvenliği çözümleri bir ceza değil kontrol mantığı üzerine kuruludur.

Stadyum girişinde

Passolig kontrolünde kullanılan ekipmanla entegre çalışabilen biyometrik turnikelerle taraftarların kimlikleri doğrulanır ve Passolig’de yer alan bilgilerle tespit edilen kimliğin eşleştiğinden emin olunur. Geçiş yapan taraftarlar, biletlerinde belirtilen koltuklara otururlar. Stadyum düzeninin sağlanması adına, stadyumu izleyen kameralara yerleştirilen Papilon’un gerçek zamanlı yüz tanıma yazılımı SnapFace, kişilerin yüz görüntüsünü yakalayarak kimlik tespiti yapar ve doğru noktada oturup oturmadıklarını kontrol eder. Bu sayede, henüz maç başlamadan ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklar ve tartışmalar önlenmiş olur.

Nuitrack sayesinde aşırı öfke, endişe gibi bazı problemlerin habercisi olabilecek duygular tespit edilerek güvenlikten sorumlu yetkililer uyarılır. İskelet analizi özelliği sayesinde Nuitrack ayrıca fırlatma, vurma, objeyle saldırı ve aşırı heyecan veya şiddet eğilimine işaret eden başka eylemleri tanıyarak güvenlik güçlerini uyarır. Kameralara entegre SnapFace sayesinde, uygunsuz davranışlar sergileyen kişilerin kimlikleri anında tespit edilir ve müdahale edilir. Bunların yanı sıra stadyumlarda sabit kameralara ek olarak Papilon Havadan Gerçek Zamanlı Yüz Tanıma sistemine başvurulabilir. Drone’larla havadan gerçek zamanlı kimlik tespiti yapan bu sistem, iki göz arası elli piksel olduğu sürece istenen yükseklikten, çekim alanına giren her bir yüzü eşzamanlı olarak tanıyabilir ve kimlik tespiti yapabilir.

Akıllı Stadyum Sistemi, müşteri ihtiyacına bağlı olarak yüz tanıma, parmak izi tanıma, iris tanıma gibi farklı biyometrik teknolojilerin de Papilon uzmanlığı ile tamamen entegre edilebildiği esnek, multimodel yapıya sahiptir.

Papilon’un güvenlik çözümleri stadyumlar gibi oldukça kalabalık alanlarda bile

“Kim?”

sorusunu kolaylıkla cevaplar ve sorumluları vakit kaybı olmaksızın belirlerler. Bu sayede sadece sporun medeni eğlence amacına ters davranan ve etik dışı tutumlar sergileyen insanlar tespit edilerek ayıklanabilir. Böylece bütün bir taraftar grubu cezalandırılmamış ve kitlesel bir tepki önlenmiş olur.