×

Sporun bir tutkunluk, bir aşk meselesi olduğu çoktandır anlaşıldı.

Sonun tahmin edilemezliği ve bunun yarattığı heyecan, ait olma ve en azından bir alanda galip olma isteği… Arkasındaki sebep ne olursa olsun, sporun, özellikle futbolun kitlelerin duygularına hitap ettiği bir gerçek. Bununla birlikte, sporun aynı zamanda medeni güç gösterisinde bulunma ihtiyacımızı karşıladığı da bir gerçek. İlkel atalarımızdan kalma bu ihtiyaç bir alanın bize ait olduğunu ve o alanda alt edilemez olduğumuzu, güvende olduğumuzu vurgulamak için başvurduğumuz ritüellerden oluşuyor. Ne yazık ki, kendimizi ait hissettiğimiz topluluk, takım bu alt edilemezliği ortaya koyamaz da yenilirse, incinen duygular ve yara almış güven kendilerini taşkın biçimlerde ortaya koyabiliyor.

Sahaya fırlatılan türlü nesneler, yerinden sökülen koltuklar, hatta planlı şiddet eylemleri…

PAPILONyüz tanıma

Bu tepkiyi önleyebilmek bir disiplin ve irade meselesi. Yani stadyumlar oldukça öğretici alanlar aynı zamanda. Fakat stadyumların bu işlevlerini yerine getirmek için bir disiplin sistemine ihtiyaçları var. Bir süredir uygulanan, şiddet eğilimi gösteren ve uygunsuz dil kullanan taraftarın bir sonraki maçtan men edilmesi, hem bir ceza sistemi olarak algılanıp öfkeye sebep olabiliyor, hem de kurunun yanında taraftar ahlakına uygun davranan yaşları da yakabiliyor.

Papilon Stadyum Güvenliği çözümleri bir ceza değil kontrol mantığı üzerine kuruludur.

Stadyum girişinde

Passolig kontrolünde kullanılan ekipmanla entegre çalışabilen biyometrik turnikelerle taraftarların kimlikleri doğrulanır ve Passolig’de yer alan bilgilerle tespit edilen kimliğin eşleştiğinden emin olunur. Geçiş yapan taraftarlar, biletlerinde belirtilen koltuklara otururlar. Stadyum düzeninin sağlanması adına, stadyumu izleyen kameralara yerleştirilen Papilon’un gerçek zamanlı yüz tanıma yazılımı SnapFace, kişilerin yüz görüntüsünü yakalayarak kimlik tespiti yapar ve doğru noktada oturup oturmadıklarını kontrol eder. Bu sayede, henüz maç başlamadan ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklar ve tartışmalar önlenmiş olur.

Nuitrack sayesinde aşırı öfke, endişe gibi bazı problemlerin habercisi olabilecek duygular tespit edilerek güvenlikten sorumlu yetkililer uyarılır. İskelet analizi özelliği sayesinde Nuitrack ayrıca fırlatma, vurma, objeyle saldırı ve aşırı heyecan veya şiddet eğilimine işaret eden başka eylemleri tanıyarak güvenlik güçlerini uyarır. Kameralara entegre SnapFace sayesinde, uygunsuz davranışlar sergileyen kişilerin kimlikleri anında tespit edilir ve müdahale edilir. Bunların yanı sıra stadyumlarda sabit kameralara ek olarak Papilon Havadan Gerçek Zamanlı Yüz Tanıma sistemine başvurulabilir. Drone’larla havadan gerçek zamanlı kimlik tespiti yapan bu sistem, iki göz arası elli piksel olduğu sürece istenen yükseklikten, çekim alanına giren her bir yüzü eşzamanlı olarak tanıyabilir ve kimlik tespiti yapabilir.

Akıllı Stadyum Sistemi, müşteri ihtiyacına bağlı olarak yüz tanıma, parmak izi tanıma, iris tanıma gibi farklı biyometrik teknolojilerin de Papilon uzmanlığı ile tamamen entegre edilebildiği esnek, multimodel yapıya sahiptir.

PAPILON-kontrol-odasi
PAPILONyüz tanıma

Papilon’un güvenlik çözümleri stadyumlar gibi oldukça kalabalık alanlarda bile

“Kim?”

sorusunu kolaylıkla cevaplar ve sorumluları vakit kaybı olmaksızın belirlerler. Bu sayede sadece sporun medeni eğlence amacına ters davranan ve etik dışı tutumlar sergileyen insanlar tespit edilerek ayıklanabilir. Böylece bütün bir taraftar grubu cezalandırılmamış ve kitlesel bir tepki önlenmiş olur.

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.