Yerli ve yabancı ortakları olan, Türkiye’de kurulu, uluslararası pazar oyuncusu bir teknoloji firmasıdır.

İki alana odaklanıldı:

  1. Savunma-Güvenlik Teknolojileri
  2. Sanal Gerçeklik ve Yapay Zeka Uygulamaları

Her insanın fiziksel ve davranışsal özellikleri ayırt edicidir. Bu ayırt ediciliğin makinelerce öğrenebilir hale getirilmesi ve ayırt etme işlevini makine marifetiyle yapılabilmesini esas alan bilim alanıdır.

“İnsan olan her yerde.” Örneğin; bir suç mahallindeki kişilerin kimler olduğunun veya tetiği çeken şahsın, kim olduğunun bulunması biyometrik veri mukayesesi ile sağlanır. Yolda yürürken yanımızdaki şahsın tehdit derecesi, her türlü hizmet işleminde şahıs tanımlama, sahte belge ve evrak kullanımını önleme gibi sorunları çözmede de uzmanlara yol gösterici olur.

Bunun yanı sıra, sınır geçişinde polisle konuşmaya gerek kalmadan otomatik geçiş, eve ve ofise sadece istenen kişilerin girmesi için akıllı kontrol, sürücünün kimlik doğrulaması, sanal dünyada insanları ayrıştırabilme, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kişiye özel uygulamaları gibi “insan” olan her alanda bu bilim işlevseldir.

Bu konuda temel felsefemiz, sistemlerimizin sadece satın alan otoriteye hizmet edişidir. Bu sebepten, cihaz ve sistemlerimizin kurulumu bittikten sonra; uygulama kontrolünü en ince kod ayrıntısına kadar kullanıcıya teslim eder, açık kapıları gösterir ve önlem almasını isteriz. Tabi ki, kripto vb. tek yönlü uygulamaları kullansak da, kurumlar zaaflarını kendisi bilmeli ve buna önlem almalıdır.

Bütüncüllük. Şöyle ki, bir sistemin tüm yapısı zayıf halkaya bağımlıdır. Zayıf halka kendi üretmediğin veritabanı da olabilir, hakim olmadığın açık kaynak kod bir kütüphane de olabilir, veyahut bir firmadan satın aldığın tarayıcı ya da sensör. Beklenen sistem davranışının ortaya çıkmaması bu zayıf halka kaynaklıdır. Biz zayıf halkaları sevmediğimiz için, biraz fazla çalışıyoruz.

Bizim alanımızda inanılmaz anlamlıdır. Olasılıksal sonuçları olan ve bu olasılıkların geçerliliğine dayalı bir sistemde çalışılan veri miktarın 1.000 olması ile 1.000.000.000 olması arasında dramatik sonuç farklılıkları bulunur.

%1 hata ile 1.000’lik bir veri grubunda, yaklaşık 10 kişinin doğrulanamaması belki bir bina giriş-çıkış sisteminde kabul edilebilir.

Ancak aynı algoritmayı 1.000.000.000 kayıtta kriminal inceleme amaçlı kullandığınızda, hatalı kararlar 10.000’lerce kişiyi mağdur edebilir veya tespit yapılabilecekken sonuç bulunamayabilir.

Bu konuda sürekli güncellediğimiz bir dünya haritamız var, inceleyebilirsiniz.

Birkaç yöntemimiz var. Öncelikle, ücretsiz verdiğimiz temel seviye danışmanlık ile ihtiyaç analizi, durum tespiti ve ürün bağımsız nasıl etkinlik artışı sağlanabileceğine cevap arayabiliriz.

İkinci olarak, bir satın alma sürecinde şartname desteği verebiliriz.

Diğer bir alternatif, beraber araştırma ve geliştirme yapıp, ihtiyacınıza özel, birlikte ürünleştirebiliriz.

En çok duymak istediğimiz şey bu. Papilon ailesi bu fikirlerle ayakta kalıyor. İster bünyemize çalışan olarak katılabilir; isterseniz de, çeşitli yöntemlerle ortak geliştirme fonlaması yapıp, iş ortağı ya da araştırma çalışması yaparak fikirleri değerlendirmek isteriz.

Süslü aktivitelerle reklam amaçlı süreçlere girmeyi sevmiyoruz. Sonuç odaklı çalışmak isteyen herkese kapımız açık.

Bizler paylaşmayı sever, sosyal sermayenin varlığını bilen kişileriz. Kurumsal veya bireysel olarak, odaklandığımız konularda sosyal ilişkilerini kullanarak iş geliştirme faaliyeti yürütebilecek, kurumsal firma, danışman ya da freelancer çalışan herkesi, belli protokoller yaparak çözüm ortağı kabul edebiliyoruz.

Bu noktada potansiyeli oluşturabilen kişi veya kurumların, sosyal sermayenin ekonomik karşılığını almasını isteriz.

Organizasyon yapımız mümkün oldukça yatay bir liderlik modelidir. Lider ile yönetici arasındaki farkı vurgulamamıza gerek yok.

Biz “Lider olunur” felsefesiyle teknik ve iş liderlerini yetiştirmeyi nosyon edindik.

Her lider sorumluluğunu aldığı, koçluk yapacağı yeni ekip arkadaşını seçme hakkına sahiptir. Bir yandan gelişimi yürütmekle görevliyken, bir yandan da kendi sorumluluğundaki iş ve işlemlerin tamamlanmasında ekibin bir parçası olarak üretkenliği ortaya çıkarmalıdır.

Organizasyonumuzda, sistem yaklaşımı ile stratejik yönetim konseptleri, liderler vasıtasıyla hayata geçirilir.

Olmaz mı? İlk 7 yıllık olgunlaşma dönemindeki; 5+2 yıllık başlangıç stratejimizi, 2019 başında 5+2 yıllık değişim ve büyüme stratejimize devşirdik.

Hedefler büyük. İnanıyoruz ki, 5+2 yıllık stratejimiz, alt stratejiler ve uygulamadaki durumsal taktiklerimiz yardımıyla hayata geçecektir. Hem yatırımcılar, hem çalışanlar, hem müşteriler, hem de yeni istihdam ile katma değerli üretim açısından mutluluk getirecektir.

Açıkçası, mottolarımızdan biri, bizim nasıl bir anlayışta olduğumuzu ifade ediyor. Genel çerçevesi gelişimi sağlamak olan standartlar ve belgeler alınırken, kalıplara uymaktan ziyade kendi dinamik yapımızı resmetmesini isteriz.

Yani her alanda olduğu gibi sahip olduğumuz standartlar hayatımızın içinde uyguladığımız başlıklardır. Sadece prosedüre uymak açısından değerlendirmez, iş hayatımızın akışında ilerleme kat edecek değeri getirmesini zorlarız.

Bahçemizde bolca çeşit var ama tavus kuşunun renk ahengi bizi kendisine hayran bırakıyor.

Bu işi ciddiye alır, özenle ve sınırlı sayıda alım yaparız. Her stajyer ve part-time arkadaşımız bizim için, toplumu geleceğe taşıyacak kıymetli bireylerdir. İlgili sayfamızdan takip edebilirsiniz.