×

Küreselleşme ve Endişenin Sınırlarında

Günümüzün multilingual ve kalifiye bireyleri yaşamlarını yer değil deneyim merkezli planlıyor. Bu da göçü, ülkeler arası ticari, sosyal ve sanatsal aktiviteleri yaygın kılıyor. Kış Olimpiyatları ve uluslararası futbol turnuvaları, konserler ve seyahat özgürlüğü küreselleşmenin nimetlerinden sadece birkaçı.

Ülkeler bir yandan çok kültürlü ve kalifiye toplumlar inşa etmek isterken, diğer yandan, göçmen akımının kaynak yetersizliğine, işsizlik oranlarının artmasına, barınma problemlerine, eşitsizliğe ve en önemlisi terörizm tehdidinin kapılarına dayanmasına sebep olmasından endişe ediyor. Son dönemde terör eylemlerinde ve terörist yapılanmalarda gözlenen artış, bu endişenin yersiz olmadığının kanıtı. Bununla birlikte söz konusu tehlikelerin ürkütücülüğü kimi zaman sivilleri göçmenleri yaftalamaya, ötekileştirmeye ve korku özneleri haline getirmeye sevk edebiliyor. Bu da demek oluyor ki, küreselleşme arzusu ve güvenlik endişesi sınır komşusu. 

PAPILON Border Security

Bu da, sınır güvenliğine yeni bir standart getirmeyi zorunlu kılıyor.

Etkili ve yüksek doğruluklu sınır güvenliği, suç kaydı olan, ülkeye illegal yollarla veya göçmen akışından faydalanarak girmeyi ve yasadışı faaliyetlerde bulunmayı hedefleyen, terör ve organize suçlara karışmış kişilerin tespit edilmelerini, başka ülke ve halklara zarar vermelerini önlemek adına adalete teslim edilmelerini sağlar. Bu sayede, hem tehlike unsurları ayıklanmış olur, hem de tekil veya istisnai olaylar nedeniyle milyonlarca göçmenin yaftalanması ve ötekileştirilmesinin önüne geçilir.

Papilon sınır güvenliği çözümleri, kurumlar arası güvenli veri paylaşımı sağlayarak göç idareleri, emniyet ve askeri birimlerin giriş-çıkışları takip etmelerine izin verir.

Böylelikle, haklarında adli işlem gereken kişiler kolayca emniyet birimlerine teslim edilebilir. Bu sayede, askeri kuvvetler sınırda güvenlik tehdidi oluşturabilecek kişilere doğrudan ve kısa sürede müdahale edebilir ve kriz ve tehlike anlarında siviller korunabilir.

Papilon Adli Prosedürler

Papilon’un biyometri tabanlı sınır güvenliği sistemleri merkezi veri havuzu APFIS’e bağlanabileceği gibi, ülkeye giriş ihtimali olan suçluların ve şüphelilerin kayıtlarının bulunduğu yerel verisetleri ile de kullanılabilir. İzleme listesi de denilen bu daha küçük veri havuzları sayesinde, çok hızlı sorgular yürütülürken, tehlike teşkil etmeyen siviller rahatsızlık hissetmeden kontrol sürecini tamamlarlar.

Papılon sınır güvenliği çözümleri,

sınır hattının coğrafi özellikleri ve göçmen yoğunluğuna bağlı olarak farklı biçim ve entegrasyonlarla kullanılabilir.

Mobil Biyometri Merkezi olarak da anılan biyometri tırları, giriş-çıkış yoğunluğunun nispeten hafif ve iklim koşullarının sert olması halinde kapalı alanda kimlik kontrolü ve kişi kaydı için kullanılabilir. Öte yandan araçlı girişin yaygın olduğu gümrük noktalarında Papilon Biyometrik Entegreli Plaka Tanıma Sistemi ile hem araç, hem de kişi doğrulaması yapılabilir. Biyometrik Entegreli Plaka Tanıma, özellikle, yasal plakalar ve meşru vasıtaları kullanarak ülkeye mühimmat ve kaçak mal sokma girişiminde bulunan organize suçlardan sabık kişiler ve teröristlere karşı etkilidir ve üst düzey güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyulan durumlar için uygundur. Biyometrik entegreli E-Kapı Sistemi, yaya girişinin yoğun olduğu, Suriye krizini takiben Türkiye’de yaşanan duruma benzer durumlar için uygundur. Açık alan, hem çok sayıda kişiye daha rahat işlem yapılmasını sağlar, hem de kötü yolculuk koşullarının sebep olabileceği bulaşıcı hastalıkların yayılma riskini azaltır. Bu sabit veya geniş hacimli sistemlerin yanı sıra, merkezi veri sistemi APFIS’e entegre edilen biyometrik el terminalleri özellikle yaya girişlerde kontrol amaçlı kullanılabileceği gibi, lokal veriseti oluşturularak izleme listesindeki şüphelilerin takibi için etkili bir devriye aracına dönüştürülebilir. Papilon Sınır Güvenliği sistemleri ile rutinden kritiğe, tüm sınır güvenliği prosedürleri için uygun donanım sağlanarak hem saha personelinin işi kolaylaştırılır, hem de göçmenlerin yeni hayatlarına güvenle başlamaları mümkün olur.

Mobil Biyometri Merkezi

Mobil Biyometri Merkezi hakkında daha fazla bilgi için...

Biyometrik Entegre Plaka Tanıma Geçiş Sistemi

Biyometrik Entegre Plaka Tanıma Geçiş Sistemi hakkında daha fazla bilgi için...

Çoklu Biyometrik Turnike Geçiş Sistemleri

Çoklu Biyometrik Turnike Geçiş Sistemleri hakkında daha fazla bilgi için...

E-Gate Havalimanı Güvenliği

E-Gate Havalimanı Güvenliği hakkında daha fazla bilgi için...

Yüz Tanıma Sistemi

Yüz Tanıma Sistemi hakkında daha fazla bilgi için...

Kiosk Akıllı Vatandaş Servisleri

Kiosk Akıllı Vatandaş Servisleri hakkında daha fazla bilgi için...