×

Son zamanlarda Dünya gündemine hakim olan salgın hastalıklar gündelik alışkanlıklarımızı değiştirmekle kalmıyor.

Yönetim geleneği ve usullerini, meclislerin, kurulların ve komisyonların işleyişini de değiştiriyor.

Halkın sağlığı, güvenliği ve toplumsal düzenin sürdürülebilirliğinden sorumlu otoriteler, ciddi bir ikilemle karşı karşıya. Ya kendi sağlıklarını tehlikeye atıp geleneksel rutinleri devam ettirecekler ve salgına yakalanmaları halinde halkta çığ boyutunda bir endişe, ümitsizlik ve korku baş gösterecek veya yeni yöntemler aramak durumunda kalacaklar.

Her ne kadar video konferanslar ve görüntülü görüşmeler için tasarlanmış belli uygulamalar varsa da, bunların yüzlerce kişilik millet meclislerinin, şahitleri, avukatları ve mahkeme heyetiyle onlarca kişiyi bulan yargı unsurlarının ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değil. Böyle bir kalabalığın katılımıyla yapılan toplantılar sürekli kesintiye uğrayacak ve en iyi ihtimalle bir kakofoniden ibaret olacaktır. Bununla birlikte, yargı ve yasama organlarını sonsuza kadar kapalı tutamaz ya da il ve ilçe sağlık kurullarının rutin toplantılarının ses ayarı, görüntü restorasyonu gibi gereksiz uğraşlarla geçen ve fayda sağlamayan olaylara dönülmesini ise göze alamayız.

Papilon’un Sanal Gerçeklik Temelli Toplantı Sistemi, sayı sınırı olmaksızın pek çok katılımcının gerçek hayatı simüle eder tarzda sorunsuz iletişim kurmasını sağlamak ve sosyal izolasyonun ortaya koyduğu engelleri aşmak için tasarlandı.

Sanal Gerçeklik Temelli Toplantı Sistemi derinlik algılama ve RGB renk kodu algılayıcıları ile vücut ve ortam tanıma ve modelleme yapabilen, ayrıca eylem takibi ve iskelet analizi özelliğine sahip kamera ile donatılmış bir bilgisayar üzerine kuruludur.

Bilgisayarda hazır bulunan yazılım, kameradan gelen görüntüyü işleyerek bedeninizin üç boyutlu bir modelini çıkarır ve sanal ortama aktarır. Sanal buluşma ortamı, sistemin kullanılabileceği web uygulamaları ve mobil uygulamalar üzerinden erişebileceğiniz, gerçek hayatı simüle eden ve ortama uygun görsel dekorla desteklenmiş üç boyutlu bir sohbet odasıdır. Sisteme entegre eylem takibi ve iskelet analizi yazılımı, el sıkışma, söz isteme jestleri, onay ve ret jestleri gibi tüm hareketlerinizi konferans ortamındaki avatarınıza aktarır. Sistemi, pek çok farklı sanal gerçeklik cihazı ve giyilebilir aparatla kullanabilirsiniz

Papilon Sanal Gerçeklik Temelli Toplantı Sistemi’nin en büyük avantajı, sıradan sanal gerçeklik uygulamaları ve cihazlarının aksine, görüntü işleme için cep telefonu işlemcisine bağımlı olmaması ve bir bilgisayarın işlem gücüne dayanmasıdır. Bu sayede aksamalar, görüntü işleme senkronizasyondaki gecikmeler minimuma indirilmiş olur.

Tüm bu avantajlarına rağmen sistem buna bir masaüstü aksesuarı boyutundadır ve kolay kullanılır.

Teknolojiyle birlikte sosyalleşmenin alanı ve biçimi de değişti. Bu değişimin ortasında ihtiyacımız olan, insana dair her şeyin temelinde olan iletişimi erozyona uğramaktan korumak ve sürdürmek. Şartlar nasıl değişirse değişsin, toplum ve devletin fonksiyonelliğini korumak ve ekstrem zamanlarda problemlere çözüm üretmek de ancak sağlıklı iletişimi tesis etmekle mümkün. Bu bilinçle Papillon, şartlardan bağımsız olarak kurumlarının işlevselliği ve verimini sürdürmek isteyen tüm ilgilileri Sanal Gerçeklik Temelli Toplantı Sistemi’nden yararlanarak şartlar tarafından güçsüz bırakılma tehlikesini aşmaya çağırıyor.

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.