×

Son zamanlarda Dünya gündemine hakim olan salgın hastalıklar gündelik alışkanlıklarımızı değiştirmekle kalmıyor.

Yönetim geleneği ve usullerini, meclislerin, kurulların ve komisyonların işleyişini de değiştiriyor.

Halkın sağlığı, güvenliği ve toplumsal düzenin sürdürülebilirliğinden sorumlu otoriteler, ciddi bir ikilemle karşı karşıya. Ya kendi sağlıklarını tehlikeye atıp geleneksel rutinleri devam ettirecekler ve salgına yakalanmaları halinde halkta çığ boyutunda bir endişe, ümitsizlik ve korku baş gösterecek veya yeni yöntemler aramak durumunda kalacaklar.

Her ne kadar video konferanslar ve görüntülü görüşmeler için tasarlanmış belli uygulamalar varsa da, bunların yüzlerce kişilik millet meclislerinin, şahitleri, avukatları ve mahkeme heyetiyle onlarca kişiyi bulan yargı unsurlarının ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değil. Böyle bir kalabalığın katılımıyla yapılan toplantılar sürekli kesintiye uğrayacak ve en iyi ihtimalle bir kakofoniden ibaret olacaktır. Bununla birlikte, yargı ve yasama organlarını sonsuza kadar kapalı tutamaz ya da il ve ilçe sağlık kurullarının rutin toplantılarının ses ayarı, görüntü restorasyonu gibi gereksiz uğraşlarla geçen ve fayda sağlamayan olaylara dönülmesini ise göze alamayız.

Papilon’un Sanal Gerçeklik Temelli Toplantı Sistemi, sayı sınırı olmaksızın pek çok katılımcının gerçek hayatı simüle eder tarzda sorunsuz iletişim kurmasını sağlamak ve sosyal izolasyonun ortaya koyduğu engelleri aşmak için tasarlandı.

Sanal Gerçeklik Temelli Toplantı Sistemi derinlik algılama ve RGB renk kodu algılayıcıları ile vücut ve ortam tanıma ve modelleme yapabilen, ayrıca eylem takibi ve iskelet analizi özelliğine sahip kamera ile donatılmış bir bilgisayar üzerine kuruludur.

Bilgisayarda hazır bulunan yazılım, kameradan gelen görüntüyü işleyerek bedeninizin üç boyutlu bir modelini çıkarır ve sanal ortama aktarır. Sanal buluşma ortamı, sistemin kullanılabileceği web uygulamaları ve mobil uygulamalar üzerinden erişebileceğiniz, gerçek hayatı simüle eden ve ortama uygun görsel dekorla desteklenmiş üç boyutlu bir sohbet odasıdır. Sisteme entegre eylem takibi ve iskelet analizi yazılımı, el sıkışma, söz isteme jestleri, onay ve ret jestleri gibi tüm hareketlerinizi konferans ortamındaki avatarınıza aktarır. Sistemi, pek çok farklı sanal gerçeklik cihazı ve giyilebilir aparatla kullanabilirsiniz

Papilon Sanal Gerçeklik Temelli Toplantı Sistemi’nin en büyük avantajı, sıradan sanal gerçeklik uygulamaları ve cihazlarının aksine, görüntü işleme için cep telefonu işlemcisine bağımlı olmaması ve bir bilgisayarın işlem gücüne dayanmasıdır. Bu sayede aksamalar, görüntü işleme senkronizasyondaki gecikmeler minimuma indirilmiş olur.

Tüm bu avantajlarına rağmen sistem buna bir masaüstü aksesuarı boyutundadır ve kolay kullanılır.

Teknolojiyle birlikte sosyalleşmenin alanı ve biçimi de değişti. Bu değişimin ortasında ihtiyacımız olan, insana dair her şeyin temelinde olan iletişimi erozyona uğramaktan korumak ve sürdürmek. Şartlar nasıl değişirse değişsin, toplum ve devletin fonksiyonelliğini korumak ve ekstrem zamanlarda problemlere çözüm üretmek de ancak sağlıklı iletişimi tesis etmekle mümkün. Bu bilinçle Papillon, şartlardan bağımsız olarak kurumlarının işlevselliği ve verimini sürdürmek isteyen tüm ilgilileri Sanal Gerçeklik Temelli Toplantı Sistemi’nden yararlanarak şartlar tarafından güçsüz bırakılma tehlikesini aşmaya çağırıyor.