×
RASTR

• Rastr

(isim): Kriminal delil işleme ve iyileştirme yazılımı.

RASTR Nedir?

RASTR, olay yeri inceleme ekipleri tarafından toplanan parmak ve avuç izi, ayak izi, el yazısı gibi delilleri dijital ortama aktaran ve işleyen bir yazılımdır. Kazıma, silme gibi delil karartma girişimleri sonucu bozulmuş veya zamana bağlı olarak aşınmış, soluklaşmış olay yeri izleri RASTR’a aktarılarak iyileştirilebilir.

RASTR Nasıl Çalışır?

Olay yerlerinden toplanan zarar görmüş deliller RASTR’a aktarılırlar. RASTR, uzmanların tercihlerine göre, deliller üzerinde belirginleştirme, kalite artırma ve tamamlama yapar. Belirginleştirme sayesinde el yazısı gibi delillerin okunurluğu artar ve analizi kolaylaşır. Parmak ve ayak izi gibi delillerde ise bu işlem detayları belirginleştirir. Tamamlama özelliği, olay yeri uzmanlarının mesleki tecrübelerini kullanarak kısmi bir izi tamamlamalarına izin verir. RASTR, delilin orijinal halini muhafaza etmenin yanı sıra, delil üzerinde yapılan her bir değişiklik sonrası, dosyanın güncel halini kaydederek delil iyileştirme işleminin her aşamasının görülebilmesini sağlar. RASTR’da işleme ve grafik olmak üzere iki veriseti bulunur. İzleme verisetinde delilin orijinal hali ve RASTR ile yapılan işlemlerden sonraki halleri bulunur. Grafik verisetinde ise, uzmanların delillerle ilgili analiz ve raporları saklanır.

Neden RASTR?

1- Yeniden Boyutlandırma

RASTR’ın yeniden boyutlandırma özelliği sayesinde, deliller hem orijinal boyutlarında, hem de detayları ortaya çıkarmak için büyütülerek incelenebilir.

RASTR 1.madde
RASTR

2- Geniş Uygulama Seçenekleri

RASTR ile delil üzerinde parlaklık ve yoğunluk artırıp azaltma, renk düzeni değiştirme gibi uygulamalar yapılabilir. Bu sayede dijital ortama aktarılan görüntünün orijinal delille birebir örtüşmesi sağlanır.

RASTR Nerede Kullanılır?

RASTR, kriminal vakalarda toplanan delilleri incelemede kullanılır.

RASTR’a Ne Zaman İhtiyaç Duyarsınız?

RASTR’a izleri soğumuş olayları aydınlatmak istediğinizde, delilleri manipüle etme girişimleri ve zamana bağlı bozulmaları aşarak vakaları aydınlatmak istediğinizde, kısmi, çok soluk ve bozulmuş delilleri işleyip iyileştirmek istediğinizde ihtiyaç duyarsınız.

RASTR’ı Kim Kullanabilir?

RASTR’ın kullanımı olay yeri incelemesi ve delil incelemesi gibi alanlarda uzmanlık gerektirir. Bu yüzden yazılımın ideal kullanıcısı olay yeri uzmanlarıdır.

RASTR

Kriminal Delil İşleme ve İyileştirme Yazılımı

ÖZELLİKLERİ

Görüntüye yapılan bütün işlemlerin her aşamasının saklanması

Karşılaştırmalı analiz yapılabilmesi

Görüntülerin çeşitli kaynaklardan alınabilmesi

AVANTAJLARI

Görüntünün orijinalini değiştirmeden inceleme
İllüstrasyonların expert raporları için hazırlanabilmesi
Yeniden boyutlandırma özelliği

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.