×
PYUZ

Gerçek Zamanlı Görüntüden Videodan ve Fotoğraftan Yüz Tanıma Sistemi

• Pyüz

(isim): Gerçek Zamanlı Görüntüden Videodan ve Fotoğraftan Yüz Tanıma Sistemi

PYÜZ Nedir?

PYÜZ, kişilere ait fotoğraf, eşkal modeli , video ve anlık görüntülerden kişi tespiti yapan bir yazılımdır. PYÜZ, doğruluk oranı oldukça yüksek bir sistemdir.

PYÜZ Nasıl Çalışır?

PYÜZ verisetlerinde; FK-2T gibi bir Papilon cihazıyla alınan biyometrik fotoğrafların yanında, farklı ekipmanlarla çekilmiş fotoğrafları, doküman tarayıcıları ile dijital ortama aktarılan görüntüler ve KLIM 3D gibi sistemlerle oluşturulan eşkal modelleri, güvenlik kamerası ve video kameralarla çekilen görüntüler bulunur. Tüm bu görsel materyal, fotoğraf ve videodan yapılan sorgularda kullanılır. PYÜZ, antropometrik olarak da bilinen etnik grupların ortak özelliklerini ve kafatası bilimi yani kranyometrinin kıstaslarını kullanarak yüzleri kodlar ve bu ayırt edici noktaları kullanarak görüntüleri karşılaştırır. Bu karşılaştırma sonucunda bulunan eşleşmeler azalan benzerlik oranına göre sıralanır. PYÜZ, doğruluk oranı oldukça yüksek bir sistemdir. Bu sayede doğru eşleşme aday sırasının en üstünde yer alır. Bununla birlikte, operatör uyuşan yüzleri değerlendirerek aynı kararı verebilir.

Neden PYÜZ?

1- GERÇEK ZAMANLI TANIMA

PYÜZ entegreli terminaller ve kameralar
ile anlık görüntü kaydından yüzleri
bulabilir ve verisetinde sorgulayarak
kişi tespiti ve doğrulaması yapabilirsiniz.
Bu özellik sayesinde saha çalışmalarında
kimlik tespiti kolaylaşır.

2- Fotoğraf ve Videodan Kişi Tespiti

Standart yüz tanıma sistemleri kişi tanıma için fotoğraflardan yararlanır. Buna karşın PYÜZ, hem fotoğraf, hem de videodan yüz tanıma yapabilir.

Papilon Pyüz
Papilon Pyüz

3- Otomatik ve Manuel Kodlama

PYUZ’e girilen yüz görüntüleri otomatik olarak kodlanarak sorguya gönderilir. Görüntü kalitesi ve çözünürlüğün düşük olduğu durumlarda, operatör, görüntüyü manuel olarak kodlayabilir. Kodlama, yüzdeki ayırt edici noktaların işaretlenmesidir ve sorgu sırasında iki görüntünün aynı olup olmadığına karar vermek için referans olarak kullanılırlar. Otomatik kodlama özelliği, her bir yüzün tek tek manuel olarak kodlanması için gereken zamandan tasarruf edilmesini sağlar.

4- KLIM 3D Entegrasyonu

PYÜZ, Papilon’un eşkal modelleme uygulaması KLIM 3D ile entegre edilebilir. Bu sayede, görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak modellenen şüpheli eşkalleri PYÜZ verisetlerinde, gerçek kişi görüntülerine karşı sorgulanabilir ve zanlının kimliği tespit edebilir. PYÜZ, verisetlerinde sorgulanan yüz görüntüleri için bulunan eşleşmeleri azalan benzerlik oranına göre sıralayarak operatörlerin işini kolaylaştırır.

Papilon KLIM 3D
Papilon Pyüz

5- APFIS Entegrasyonu

Papilon’un imza hizmeti olan APFIS ile kişi kaydı yapılırken parmak izlerinin yanı sıra, kişinin fotoğrafları da sisteme kaydedilir. Dolayısıyla PYÜZ, APFIS ile entegre çalıştığında hem parmak izi, hem de yüz görüntüsünden sorgu yapılır. Çift biyometrik veri kullanılarak yapılan bu sorgularda, doğru eşleşmenin bulunma şansı oldukça artar.

PYÜZ Nerede Kullanılır?

PYÜZ, emniyet birimleri ve vatandaşlık işleri tarafından fotoğraftan zanlı ve kişi tespiti ve doğrulamasında kullanılır.

PYÜZ’e Ne Zaman İhtiyaç Duyarsınız?

PYÜZ’e bir kişinin kimliğini tespit etmek ve doğrulamak için, düşük çözünürlüklü, yıpranmış veya kalitesiz yüz görüntülerinden isabetli bir şekilde kişi tespiti yapmak veya videodan zanlı ve suçlu tespiti yapmak istediğinizde ihtiyaç duyarsınız.

PYÜZ’ü Kim Kullanabilir?

PYÜZ, bir kişi tespiti ve yüz görüntüsü analiz sistemidir. Yüz tespiti için kullanılan kodlama ve analiz yöntemleri ile ilgili kısa bir eğitimin ardından her birimden personel kullanabilir.

PYÜZ AKILLI MOBİL TERMİNALLER

PAPİLON PYÜZ Akıllı Mobil Terminalleri akan video üzerinden yüz yakalayıp, işleyen izleme listelerinde gerçek zamanlı sorgulayan mobil sistemlerdir.

  • Bir akıllı telefona kolayca kurulan PAPİLON PYÜZ Akıllı Mobil Terminaller şunları sağlar:
    Yerel izleme listelerini indirmek ve güncellemek için bir PYÜZ sunucusuyla TCP/IP bağlantısı
  • Akıllı telefondan/akıllı gözlüklerden/vücuda takılan kameradan gelen video akışının alınması ve kodunun çözülmesi
  • Kameranın görüş alanına giren kişilerin yüzlerinin konumunun tespiti ve kodlanması
  • Yakalanan yüz görüntülerinin yerel izleme listesiyle gerçek zamanlı eşleştirilmesi (“kara liste” veya “beyaz liste”)
  • Kimlik tanıma sonuçlarının akıllı telefon/akıllı gözlük ekranına anında iletilmesi

pyÜz

Gerçek Zamanlı Görüntüden Videodan ve Fotoğraftan Yüz Tanıma Sistemi

ÖZELLİKLERİ

Görüntüyü video, fotoğraf, dijital kameradan alabilme

Eşkal tanımı ekleyebilme

Otomatik kodlama

Hızlı sorgu

Merkezi veritabanı

AVANTAJLARI

APFIS ile entegre çalışabilme
Klim 3D ile entegre çalışabilme
Kullanıcı dostu arayüz
Kişiselleştirilebilir yapı
Linux, windows ve farklı platfromlarda destek

DİĞER YÜZ TANIMA YAZILIMLARIMIZ

KLIM 3D

SNAPFACE

CELEBRITY HUNT

FACE SDK

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.