“P”nin Yılı

2020 hiç kuşkusuz ki pandeminin yılıydı. Ama ilk bakışta göze çarpmayan başka pek çok “p”nin de yılıydı 2020. Paylaşımın yılıydı mesela. Evde pişirilen ekmeklerin ve pizzaların, yalnız maharetin değil sevincin, üzüntünün, sıkıntının paylaşılması için yeni yeni yolların keşfedildiği bir yıldı. Okul sıralarına dönüşen yemek ve çalışma masalarında, ekran başındaki öğrencilerin pürdikkat kesildiği bir yıldı. Paydaşlığın yılıydı. Her sektörden, her kültürden insanın ortak bir sorunla mücadele ettiği ve üretilen binlerce çözümde pay sahibi olduğu bir yıldı. Planlamanın yılıydı. Dünyanın dört bir yanındaki sağlık kuruluşları ve otoritelerin halk sağlığını korumak ve gelecekte görülebilecek benzer bir durumu önlemek için durmaksızın strateji geliştiği bir yıldı. Eh, pesimizmin de yılıydı. “Bit artık 2020!” diye isyan edenler, sizden bahsediyoruz.  Pes etmemenin, direncin yılıydı. Pratik zekanın yılıydı. Kimi sevdiğine sosyal mesafeli serenat yapmak için şeffaf balonun içine girdi, kimi balkondan balkona ip çekip komşudan bir kase un istedi.

_____________

2020 Papilon’un da yılıydı. Sivil sistemlerimiz hanelere, toplumlara ve ülkelere, iletişim kurmanın, güvenmenin ve hatta sevmenin yeni normale adapte biçimlerini götürürken, çocuklar akranları ve öğretmenleri ile, hizmet alanı hizmet veren ile, sağlık kuruluşlarını hasta ile buluştururken çoğaldık. Bir kurumduk, koca bir Dünya olduk. Sayenizde 2020 bizim de becerimize, yaratıcılığımıza, azmimize kısaca hamurumuza çok şey kattı.

2020 Papilon’u “pek çok” yaptı.

Fast Forward Değil Past Forward!

Sıkıntılı zamanlarda insanları bir acelecilik sarar. Sıkıntının hemen son bulmasını isteriz ve bu arzu diğer tüm isteklerimizi kontrol altına alır. Belirsiz fakat daha iyi olduğunu varsaydığımız bir geleceğe “fast forward etmek” yani filmi ileri sarmak isteriz.

Ama bizce bu teknoloji çağında sorundan kaçmaya gerek yok! Deneyimi çözüme, bilgiyi aksiyona, öğrenmeyi ilerlemeye dönüştüren bir süreliğine, geçmişle geleceği bağlayacak sımsıkı bir bağa ihtiyacımız var. Bunu yaparken de çok sayıda zihni, fikri, milyonların emeğini, azmini bir araya toplamaya ihtiyacımız var.

Bizim “past forward” etmeye, yani geleceği geçmişin öğrettikleri ile beslemeye ihtiyacımız var. Bunun için de hatırlamaya ihtiyacımız var. Sizin hafızanızla hatırlamaya.

Yorumlarda bize pandeminin sizi en çok zorlayan yanını ve bu problemin teknoloji ile nasıl çözülebileceğini anlatın. Uzman olmanıza gerek yok. Mümkün olduğuna inandığınız ne varsa anlatabilir, bize ilham verebilirsiniz.

Çünkü ilham + inovasyon = refah

Paylaş:

İlgili Gönderiler

Bir Cevap Yazın