“Parmak izleri” Türkiye’den Krallığa Uzandı.

“Parmak izleri” Türkiye’den Krallığa Uzandı.

Bhutan Krallığı Polis Teşkilatı’nın parmak izi tespit sistemi için açtığı ihaleyi kazanan Papilon Savunma, mürekkepten dijital kayda dönüşümü gerçekleştirdi.

Türkiye’de polis ve jandarma teşkilatları tarafından da kullanılan parmak izi tespit sistemi, Güney Asya ülkesi Bhutan Krallığı’na ihraç edildi. Biyometrik sistem üreticisi Papilon Savunma, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi Parmak ve Avuç İzi Tespit Sistemi, Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Dairesi Parmak ve Avuç İzi Tespit Sistemi ile Göç İdaresi Merkezi Parmak, Avuç ve İris Tabanlı Kişi Tespit Sistemi projeleri sonrasında Bhutan Krallığı Kriminal Polisi Otomatik Parmak İzi ve Avuç İzi Tespit ve Teşhis Sistemi’ni hayata geçirdi.

Bhutan Krallığı Kriminal Polisi Otomatik Parmak ve Avuç İzi Tespit ve Teşhis Sistemi kapsamına 16 parmak izi alım ve anlık sorgulama istasyonu, parmak izi uzmanları için özel geliştirilmiş olay yeri izlerinin kodlandığı ve mukayeselerin yapıldığı 2 iş istasyonu devreye alındı. Sistemin kapasitesi 1 milyon kişi kaydından (avuç izleri, fotoğraflar, kimlik bilgileri dahil) ve 10 bin olay yeri izinden (parmak ve avuç) oluşuyor. Bu rakamlar Türkiye ile karşılaştırıldığında düşük gibi gözükse de Bhutan Krallığı’nın nüfusunun yaklaşık 750 bin olduğu göz önünde bulundurulduğunda önemli bir kapasiteye karşılık geliyor.

Kaynak: Anadolu AjansıHürriyetAydınlıkMemleket

Paylaş:

İlgili Gönderiler

Bir Cevap Yazın