×

Kent giriş ve çıkışlarındaki sürücü belgesi kontrolleri, kalabalık ve izdihama meyilli alanlarda kimlik kontrolleri, akan trafikte yapılan araç ve sürücü kontrolleri, yani sahada kimlik tespiti ve doğrulamasına dayanan tüm güvenlik ve sayım işlemleri… Tüm bunlar yüzlerce insanın aynı cihazlarla kontrol edilmesine sebep olur. Daha vahim bir ihtimal, tüm bu kontrollerin manuel olarak yapılmasıdır ki, ilgili memur sayısının genelde az olduğu bu tarz kontrollerde,

bir memur bazen gün içerisinde belki bin kişiyle temasta bulunmak durumunda kalır.

Araştırmalar, kimlik kartları, sürücü belgeleri ve kredi kartlarının yüzeyinde paranın üzerinde olduğundan daha fazla tür ve sayıda bakteri bulunduğunu kanıtlıyor. Araştırmacılar, bu yüzeylerden bulaşan bakterilerin çoğunlukla gıda zehirlenmesi ve enfeksiyon hastalıklarına neden olduğunu belirtiyorlar. Yani manuel kontrol veya temas gerektiren cihazlarla kontrol

ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor.

Hijyene dayalı endişelerin ötesinde, manuel kontrol, sahte kimlik kullanımı ve kimlik hırsızlığı gibi suçların da gözden kaçmasının önünü açıyor. Esas kimliklerini gizleyerek yer aldıkları veya alacakları kanun dışı eylemlerin sorumluluğundan kaçmayı hedefleyen kişilerin amaçlarına ulaşabilecekleri güvenlik açıkları bırakıyor.

Papilon, bu sorunların önüne geçmek için Dokunmadan Kamu Güvenliği Sistemini üretti. Sistem, biyometrik entegreli veya kod okumaya dayanan mobil cihazlar yardımıyla sürücüler ve refakatçilerinin, yolcularının ve yayaların kimliklerini temasa gerek olmaksızın doğruluyor.

Sistem, akan trafikte ve sahada yapılan kontroller için tasarlanmış mobil ünitelerden oluşuyor.

Mobil ünitelerde temassız kimlik kontrolü kapalı kaynaklı yanıt kodları ve kod okuyucularla ya da temas gerektirmeyen yüz tanıma yazılımları vasıtasıyla yapılır. Sistem, vatandaşların kimlik veya sürücü belgelerini temsil edecek, kapalı kaynaklı olduğundan kopyalanması veya çalınması oldukça zor bir kod üretir. Bu kod, kamu kayıtlarının tutulduğu aplikasyonlar ve internet uygulamaları aracılığıyla vatandaşa özel hesaptan akıllı telefonlara indirilebilir. Kontrol sırasında görevli memur, belli bir mesafeden kod okuyucuyu uzatarak vatandaştan kimlik veya sürücü belgesini temsil eden kodu cihaza tutmasını ister. Kod okuyucu yanıt kodu okuyarak doğrular ve kişiler arası temasa ve binlerce kişi üzerinde kullanılan cihazlara gerek kalmadan vatandaşların kimlikleri doğrulanmış olur.

Alternatif olarak, memurlar, Papilon’un tablet ve telefonlarda kolaylıkla kullanılabilen canlı yüz tanıma yazılımı SnapFace’i kullanarak doğrulama yapabilirler. Kullanıcı dostu arayüz, yüzün cihaz kamerasının kadrajına girmesiyle otomatik tarama ve sorgulama yapar. Taranan yüz görüntüsü, sayısallaştırılarak merkezi biyometrik veri saklama ve yönetim sistemi APFIS’te bulunan kayıtlar içerisinde sorgulanır ve eşleşme saniyeler içerisinde operatöre iletilir.Farklı bir modül seçeneğinde, kimlik doğrulama yüz görüntüsü üzerinden yapılır. Yüz tanıma yazılımının yüklü olduğu bir tablet kamerası vatandaşa bakacak şekilde çevrilerek saniyeler içerisinde kimlik kontrolü yapılabilir.

Opsiyonel olarak, mobil ünitelerde ayrıca, iki metre mesafeden vücut ısısı ölçebilen termal kameralar bulunabilir. Memurlar, bu el kameralarını kullanarak, vatandaşların salgın hastalık belirtisi olabilecek yüksek ateş gibi semptomlar sergileyip sergilemediklerini anlayabilir ve sonuca bağlı olarak gerekli önlemleri alabilirler.

Dokunmadan Kamu Güvenliği sistemi sayesinde polis ve askeri kuvvetlere ait saha personeli, kamu güvenliğinden sorumlu kurumların çalışanları, sosyal hizmet ve halk sağlığı birimlerinde çalışan personel, hem kendi sağlıklarını hem de halk sağlığını tehlikeye atmadan görevlerini yapabilir ve manuel kontrolün zahmetlerinden kurtulabilirler. Papilon Savunma olarak halkın güvenliği ve sıhhatinden sorumlu kurumların iş yükünü hafifletecek ve iş sağlığı hususunda yüksek standartlar sunan sistemimizi kanun birimleri ve ilgili kamu kuruluşları ile paylaşmaktan şeref duyacağız.