×

Kent giriş ve çıkışlarındaki sürücü belgesi kontrolleri, kalabalık ve izdihama meyilli alanlarda kimlik kontrolleri, akan trafikte yapılan araç ve sürücü kontrolleri, yani sahada kimlik tespiti ve doğrulamasına dayanan tüm güvenlik ve sayım işlemleri… Tüm bunlar yüzlerce insanın aynı cihazlarla kontrol edilmesine sebep olur. Daha vahim bir ihtimal, tüm bu kontrollerin manuel olarak yapılmasıdır ki, ilgili memur sayısının genelde az olduğu bu tarz kontrollerde,

bir memur bazen gün içerisinde belki bin kişiyle temasta bulunmak durumunda kalır.

Araştırmalar, kimlik kartları, sürücü belgeleri ve kredi kartlarının yüzeyinde paranın üzerinde olduğundan daha fazla tür ve sayıda bakteri bulunduğunu kanıtlıyor. Araştırmacılar, bu yüzeylerden bulaşan bakterilerin çoğunlukla gıda zehirlenmesi ve enfeksiyon hastalıklarına neden olduğunu belirtiyorlar. Yani manuel kontrol veya temas gerektiren cihazlarla kontrol

ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor.

Hijyene dayalı endişelerin ötesinde, manuel kontrol, sahte kimlik kullanımı ve kimlik hırsızlığı gibi suçların da gözden kaçmasının önünü açıyor. Esas kimliklerini gizleyerek yer aldıkları veya alacakları kanun dışı eylemlerin sorumluluğundan kaçmayı hedefleyen kişilerin amaçlarına ulaşabilecekleri güvenlik açıkları bırakıyor.

Papilon, bu sorunların önüne geçmek için Dokunmadan Kamu Güvenliği Sistemini üretti. Sistem, biyometrik entegreli veya kod okumaya dayanan mobil cihazlar yardımıyla sürücüler ve refakatçilerinin, yolcularının ve yayaların kimliklerini temasa gerek olmaksızın doğruluyor.

Sistem, akan trafikte ve sahada yapılan kontroller için tasarlanmış mobil ünitelerden oluşuyor.

Mobil ünitelerde temassız kimlik kontrolü kapalı kaynaklı yanıt kodları ve kod okuyucularla ya da temas gerektirmeyen yüz tanıma yazılımları vasıtasıyla yapılır. Sistem, vatandaşların kimlik veya sürücü belgelerini temsil edecek, kapalı kaynaklı olduğundan kopyalanması veya çalınması oldukça zor bir kod üretir. Bu kod, kamu kayıtlarının tutulduğu aplikasyonlar ve internet uygulamaları aracılığıyla vatandaşa özel hesaptan akıllı telefonlara indirilebilir. Kontrol sırasında görevli memur, belli bir mesafeden kod okuyucuyu uzatarak vatandaştan kimlik veya sürücü belgesini temsil eden kodu cihaza tutmasını ister. Kod okuyucu yanıt kodu okuyarak doğrular ve kişiler arası temasa ve binlerce kişi üzerinde kullanılan cihazlara gerek kalmadan vatandaşların kimlikleri doğrulanmış olur.

Alternatif olarak, memurlar, Papilon’un tablet ve telefonlarda kolaylıkla kullanılabilen canlı yüz tanıma yazılımı SnapFace’i kullanarak doğrulama yapabilirler. Kullanıcı dostu arayüz, yüzün cihaz kamerasının kadrajına girmesiyle otomatik tarama ve sorgulama yapar. Taranan yüz görüntüsü, sayısallaştırılarak merkezi biyometrik veri saklama ve yönetim sistemi APFIS’te bulunan kayıtlar içerisinde sorgulanır ve eşleşme saniyeler içerisinde operatöre iletilir.Farklı bir modül seçeneğinde, kimlik doğrulama yüz görüntüsü üzerinden yapılır. Yüz tanıma yazılımının yüklü olduğu bir tablet kamerası vatandaşa bakacak şekilde çevrilerek saniyeler içerisinde kimlik kontrolü yapılabilir.

Opsiyonel olarak, mobil ünitelerde ayrıca, iki metre mesafeden vücut ısısı ölçebilen termal kameralar bulunabilir. Memurlar, bu el kameralarını kullanarak, vatandaşların salgın hastalık belirtisi olabilecek yüksek ateş gibi semptomlar sergileyip sergilemediklerini anlayabilir ve sonuca bağlı olarak gerekli önlemleri alabilirler.

Dokunmadan Kamu Güvenliği sistemi sayesinde polis ve askeri kuvvetlere ait saha personeli, kamu güvenliğinden sorumlu kurumların çalışanları, sosyal hizmet ve halk sağlığı birimlerinde çalışan personel, hem kendi sağlıklarını hem de halk sağlığını tehlikeye atmadan görevlerini yapabilir ve manuel kontrolün zahmetlerinden kurtulabilirler. Papilon Savunma olarak halkın güvenliği ve sıhhatinden sorumlu kurumların iş yükünü hafifletecek ve iş sağlığı hususunda yüksek standartlar sunan sistemimizi kanun birimleri ve ilgili kamu kuruluşları ile paylaşmaktan şeref duyacağız.

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.