Papilon Çözümleri “Kıraç”larla Ülkenin Dört Bir Yanında

Papilon Kıraç

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, kısa zaman önce salgın durumunun güvenlik güçlerimizin yetkinliklerini artırmak ve sahada onlara destek olacak savunma çözümleri geliştirmek üzere sarfedilen eforu sekteye uğratmadığını ve savunma alanındaki atılımların kriz anlarında da sürdüğünü belirtti.

Demir, konuşmasında yeni nesil kriminal inceleme araçları “Kıraç”ları tanıttı. Zırhlı ve zırhsız olmak üzere iki tipte üretilen araçlar, ofis, delil saklama ve laboratuvar bölmelerinden oluşuyor. Geniş alan aydınlatması ve 360 derece kamera sistemine sahip “Kıraç”lar, malzeme ve aparat eksikliğinin emniyet personelinin saha performansını etkilememesi ve delilleri sabit bir laboratuvara taşımakla vakit kaybedilmemesi için tasarlandı.

Kıraçların kriminal inceleme donanımları arasında Papilon çözümleri de bulunuyor. Kıraçlar, Türk mühendisliğinin bir ürünü olan merkezi biyometrik veri tespit ve saklama sistemi APFIS’le tam entegre LS-1101 parmak izi tarayıcısı ve LS App ile donatıldı. LS-1101 sayesinde olayla ilişkisi olduğu düşünülen kimselerin parmak izleri kolayca alınıp saniyeler içerisinde sorgulanabilecek. APFIS’in veri saklama sistemi sayesinde, zanlıların daha önce karışmış olabilecekleri kriminal olaylar da belirlenebilecek ve geçmiş vakalarla olan muhtemel bağlantıların ortaya çıkması kolaylaşacak. Olay yerlerinde yüzeylerden kaldırılan izler APFIS’e aktarılarak kodlanabilecek ve sorgulanabilecek. Bu sayede, olay yeri izlerinden dakikalar içerisinde zanlı tespiti yapılabilecek. Bu özellik, özellikle olay anına dair görüntülü delilin bulunmadığı, kırsal alanlar ve kör noktalarda işlenen suçların aydınlatılmasında etkili olacak ve olayların çok kısa sürede çözüme ulaştırılmasında rol oynayacak.

Hürriyet’in haberine göre ilk altı Kıraç Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi. Önümüzdeki günlerde Kıraçların sayısının altmışı bulması bekleniyor.

Bu sayede Papilon mühendisliğinin kriminal incelemede sınırları ve kısıtları ortadan kaldıran çözümleri, ülkenin dört bir yanında güvenlik güçlerimizin işini kolaylaştıracak, vakaların daha hızlı çözüme kavuşmasını sağlayacak.

Paylaş:

İlgili Gönderiler

Bir Cevap Yazın