×

BUGÜNÜN AKILLI TESİSLERİ AKILLI ŞEHİRLERE AKILLI ENERJİ GÖTÜRECEK.

Artık cihazlardan evlere binalardan şehirlere “akıllı” olarak anılmak günümüzün en büyük gerekliliği haline gelmişken, güvenlik ve erişim kontrolünde de ele alınması şart.

Eve gelmeden önce IoT özellikli kombinizi uzaktan açıp, kapının önüne geldiğinizde anahtarınızı kaybettiğinizi fark edip, kapıyı açmak için mücadele etmeye başlamış olsanız ironik olmaz mıydı? Her şey akıllı ve birbirine bağlı çalışırken, günümüz binalarında ve tesis yönetiminde kullanılan teknolojinin geleneksel güvenlik ve erişim kontrolünden vazgeçip biyometrik teknolojileri kullanmasının zamanı geldi.

PAPILON Nükleer Santral Güvenliği

Geleneksel yöntemlere bağlı kalmak veya yeni biyometrik teknolojilerden yararlanmak için tereddüt etmek, yalnızca gereksiz güvenlik sıkıntılarıyla boğulmanıza sebep olmakla kalmayıp aynı zamanda israfa da neden olacaktır. Biyometri giderek daha zeki ve birbirine bağlantılı olan bu dünyada mükemmel ve tekil bir anlam ifade eden, entegrasyon yeteneği yüksek, ölçeklendirilebilen, birden fazla faktörün aynı anda kullanılabildiği tek kimlik doğrulama ve erişim kontrolü teknolojisidir. Nükleer reaktörler, hassas malzemelerin olduğu depolar, laboratuvarlar vb. alanlarda yetkisiz erişim ve özellikle terörist/suçlular tarafından erişim sağlanması potansiyel olarak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden nükleer tesisler gibi yüksek güvenlik gerektiren alanlarda erişim kontrolünü yalnızca manuel yöntemlerle sağlamak, günümüzün güvenlik senaryosunda kötü bir fikir olabilir.

“Papilon sistemleriyle tesislerinizin güvenliğini tek yerden kontrol edebileceğiniz akıllı biyometrik sistemlerle donatalım.”

Yüksek güvenlikli alanlarda yetkisiz erişimlerin yaşanmasının en büyük sebepleri arasında erişim kartlarınızın, anahtarlarınızın ve kendi belirlediğiniz PIN ve şifrelerinizin kaybolması, çalınması ve kopyalanması olduğunu biliyor muydunuz?

PAPILON Nükleer Santral Güvenliği
PAPILON Nükleer Santral Güvenliği

HER ZAMAN YANINIZDA, SADECE SİZE AİT, KOPYALANAMAZ, UNUTULAMAZ TEK BİLGİ;

BİYOMETRİNİZ.

Papilon olarak yerli üretim, yüksek doğrulukla çalışan parmak izi, yüz tanıma ve iris tarayıcılarımızla sizi sizden daha iyi tanıyoruz.

Nükleer tesislerinize tamamı ile sizin ihtiyaçlarınıza göre kurduğumuz merkezi kişi tanıma sistemimizle her katınız, her odanız ve her laboratuvarınızdaki kişi giriş ve çıkışlarını tek yerden kontrol edebilirsiniz. Yetkisiz giriş denemelerini saniyesinde tespit edip anında müdahale ederek tesis güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

BİRDEN FAZLA BİYOMETRİK UNSURU AYNI ANDA KULLANIYORUZ: MULTİ MODEL / MULTİ BİYOMETRİ

Nükleer tesislerinizin ana girişinden itibaren her adımı çoklu biyometrik doğrulama ile takip ediyoruz.

Biyometrik Taşıt Tanıma ve X-Ray Araç Taraması

Tesise giren personel ve misafir araçlarının tamamını en ince noktasına kadar X-Ray ile saniyeler içinde tarıyoruz. İkinci güvenlik noktasına gelene kadar aracınızın plakasını tespit edip giriş izniniz olup olmadığını kontrol ediyoruz. Kontrol noktasında sürücüyü iris ve yüz tanıma ile tanıma yaparak izin onayı almış araç plakası ile eşleştiriyoruz.

Parmak İzi ve İris Tanıma Geçiş Kontrol Turnikesi ve X-Ray Çanta Taraması

Tesis ana girişlerinde personel geçiş kontrolü için aynı anda parmak izi veya iris tanıma ile kişi tespiti yapıyoruz.

Eğer gelen kişi daha önce sistemde kaydı olmayan bir misafir ise kişi kayıt istasyonunda saniyeler içinde iris ve yüz kayıtlarını alıp merkezi biyometrik veri tabanımıza kaydediyoruz.

X-Ray çanta kontrolü ile içeriye sokmak istemediğiniz tehlikeli araçlar ve maddeleri tespit edip anında müdahale etmenizi sağlıyoruz.

SİZ ENERJİNİZİ ÜRETİME AYIRIN DİYE HER ŞEY OTOMATİK VE ANLIK BİYOMETRİK SİSTEM KONTROLÜNDE

Nükleer tesiste katların ve alanların tamamında kişinin hareketini anlık olarak kameralardan takip edip ziyareti sırasında nerelere girdiğini biliyoruz.

Yüz Tanıma Hareket Haritası

Tesise giren personel ve misafirlerin hareketlerini yüz tanıma ile takip edip biyometrik hareket haritalarını çıkarıyoruz.

Her katta kişinin kendini iris ve yüz tanıma ile tanıtarak geçiş yapmasına izin veriyoruz.

CCTV ile Anlık Yüz Tanıma Kontrolü

Tesis içinde ve dışında kurulu CCTV kameralar üzerinden anlık olarak kişileri yüz tanıma ile tespit ediyoruz.

Eğer giriş izni olmayan alanlara yetkisiz giriş yapılmaya çalışılırsa anında otomatik uyarı sistemini tetikliyor ve müdahale ediyoruz.

Tüm sistemler tek merkezden kontrol edilebildiği için zaman ve insan emeğinden tasarruf sağlıyoruz.

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.