Mekansal Sınırları Kaldırmak – Yeryüzü Ofisi

Papilon Blog

İnsanların öğrenme, yaşama, çalışma, eğlenme biçimlerinin birbirlerinden çok farklı olabileceğini kabul ettiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Buna rağmen, çoğu alanda çalışanların her gün insanları sabah 6 da kalkıp, giyinip, korkunç bir trafikle güne başlatan bir çalışma düzenini koruyoruz. Belki pandeminin zorunlu şartları gelene kadar verim düşüren kıyafetler, oturma pozisyonları, dışarıdan yemekler arasında kaybettiğimiz vakti farketmiyorduk bile. Bunun yanı sıra şirketlerin fatura, kira ve enerji yükleri bir araya gelince elimizde iyice verimsiz bir sistem kaldığı da bir gerçek. Bazı şirket sahipleri, “ wirelessin olduğu her yer”e çevirerek doksandan fazla ülkeden çalışanlarıyla 7/24 çalışan şirketler yaratmaya başlamışlardı. Ancak geçtiğimiz senenin koşulları dolayısıyla evden çalışma imkanları belki hiç olmadığı kadar ilerledi.

Pandemi sonrası dünyada iş hayatı,

Yeni düzende toplumun üreten kesmi olarak gelişen teknolojileri nasıl yararımıza kullanıcağımıza dair gözlerimizi açmanın zamanı geldi de geçiyor bile. 2010 yılında kurulan ve şu an değeri 2020 itibariyle 3.2 bilyon olan “ Wework ” şirketi gibi çalışanlara online ortamlarda ofis ve imkanlar sunan şirketlerin bu kadar büyümesi bize çalışma alanlarının ne yöne doğru gittiğiyle ilgili yeterince kanıt sunuyor. 

Şirket çalışanlarını dönüşümlü olarak ya da belli bir kısmını online çalışma ortamına teşvik etmeye karar verirsek bazı zorluklarla karşılaşabiliriz. Bu yeni düzen zorluklarının karşısı yapabileceklerimiz, hatta belki klasik düzenden daha iyi sonuçlar doğrucak teknolojiler elbette ki var.

Paylaşılan belgelerin güvenliği ve ıslak imza gereklilikleri,

Şirket içinde paylaşılan ve gizlilik gerektiren pek çok belgenin doğru ellere ulaşıp ulaşmadığı bir kaygı konusu olabilir. Kişisel şifreler girilerek ulaşabilecek belgeler bazı durumlar için yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda pek çok ekstra güvenlik önemi sunan programların yanı sıra Papilon anlık selfie ile sağlanan yüz taraması ile sadece kişilerin ulaşması gereken belgelere ulaştığından emin olabiliriz. Bunun yanı sıra belgelerin teslimi ve paylaşımı online ortamda yapılacağı için kayıtlarını tutmak çok daha kolay hale gelir. Islak imzanın mantığı olan kişinin kendisininn imzaladığından emin olmamız gereken durumlarda da gene yüz tanıma sistemi onaylayınan yetkili kişi olduğuna emin olduktan sonra şirket sahiplerinin imzalaması gereken belgeleri ya da yüzyüze gelmeye müsait olmayan müşterilerin onay işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde halledebiliriz. Bu tip imkanlar sayesinde kazanabileceğiniz vakit ve güvenlikle beraber şirketin hem verimi hem de imajı artırılmış olur.

Farklı dünyaları bir araya getiren teknoloji,

Meşhur Amerikan sitcomlarından bir tanesi de, köklü firmasını teknolojiye uyum sağlayamadığı için yeni nesil bir şirketle birleştirmek zorunda kalan patronun online toplantı zorluklarıdan çektiklerinin anlatıldığı bir bölümde, şirketin patronu bir noktada “Neden düzgünce bir masanın etrafında oturup toplantı yapamıyoruz?” diye isyan ediyor, karşılığında toplantı yaptıkları kişilerden bir kısmının konferanslarda, müşterilerle görüşmede ya da farklı ülkelerde olduğunu öğreniyordu. İşte global bir dünyada eğitimler, müşteri ziyaretleri ya da farklı ülkelerden çalışanlar edinme durumlarında herkes fiziksel olarak bir arada olmasa da bir arada olabilmenin pek çok farklı yolu olduğunu biliyoruz. Zaten internet üzerinden yapılan toplu görüşmeler günlük hayatımızın bir parçası oldular bile. Bunun yanı sıra bilgisayarda bulunan yazılımlarla, kameradan gelen görüntü işlenerek bedenin 3 boyutlu modelinin çıkarıldığı teknolojiler bir bilim kurgu filmi sahnesi değil artık. Sitemizden inceleyerek ulaşabileceğiniz bu teknoloji sayesinde farklı dünyaları bir araya getirebilirsiniz.

Yeni nesil ve teknoloji,

Eğitim ve eğlence düzenin bile tamamen değiştiği dünyamızda, çalışma biçimlerinin değişmiyeceğini düşünmek gerçekçi bir bakış açısı olmaz. Araştırmalar gösteriyor ki milenyum çağı çocukları mal, mülk için çalışıyor olmaktansa tecrübe için çalışıyor olmayı tercih ediyor. Bu teknoloji çocukları çalışmak ve geliştirmek için kaçınılmaz olarak beklentilerine uygun şirketleri tercih ediyor. Çalışanların verimini kontrol etmek için geliştirilen pek çok imkandan yararlanarak şirkete olan bağlılık ve verimler kontrol altında tutulabilir hale geldi. Büyük yerlere verilen kiralar, faturalar,park yeri problemleri gibi hem şirket sahiplerini hem dünyamızı zora sokucak gereksiz masraflar ufak bir kaç değişlik yapılarak hatrı sayılır derecede azaltılabilir. Bu sayede yatırımlar şirketi geliştirebilecek alanlara yapılabilir.

Sonuç olarak hepimiz günümüzün çoğunu geçirdiğimiz iş hayatımızda mutlu ve verimli olmaya çalışıyoruz. Bunu sağlamak için bireylerin farklılıklarına uygun yöntemleri sunmak, gelişmelere olabildiğince uyum sağlamak ve günü yakalamak gerekiyor.

Herkese keyifli çalışma günleri diliyoruz.

Paylaş:

İlgili Gönderiler

Bir Cevap Yazın