×
MASKE TESPİT SİSTEMİ

• Maske Tespit Sistemi

(isim): Kamu sağlığını korumaya yönelik önlemlerin uygulanıp uygulanmadığını tespit eden Papilon yazılımı.

Maske Tespit Sistemi Nedir?

maske tespit sistemi, maske kullanmanın zorunlu olduğu alan ve durumlarda, halk sağlığının korunması için alınan önlemlere uyulup uyulmadığını tespit eden ve otoriteleri bilgilendiren bir yazılımdır.

Maske Tespit Sistemi Nasıl Çalışır?

Yapay zekâ ve derin öğrenme üzerine kurulu sisteme, farklı maske türlerine ait görsel veri beslenir ve maske türlerinin tanınması sağlanır. Daha sonra IP kameralar veya cihaz kameralarına entegre edilen yazılım, kameraların topladığı gerçek zamanlı görüntülerdeki yüzleri tarayarak maske kullanılıp kullanılmadığını tespit eder. Alınan görüntüde maske kullanmayan kişiler tespit edilirse, sistem otoriteleri alarm veya mesaj yoluyla uyarır.

Neden Maske Tespit Sistemi?

1- Derin Öğrenme

Derin öğrenme ile sistemimiz çalışırken öğrenir. Bu sayede ilk etapta tanıtılan maske türlerinden farklı bir korunma yöntemi kullanıldığında, kullanılan yöntemi algılar. Sistem, eğitilerek, maske dışında kullanılan aparat ve yöntemlerin (tüp maske, kıyafet yakası ile korunmaya çalışma, ağzı elle kapatma vs.) kabul edilir olup olmadığına karar verebilir. Bu sayede, yüzünün bir kısmını eli veya kıyafeti ile kapatan bir kimse tespit edildiğinde, sistem alarm verir ve halk sağlığının ciddiye alınmasına, halka doğru yöntemler konusunda farkındalık aşılanmasına ve önlemlerin kusursuz uygulanmasına katkı sağlar.
Papilon Maske Tespit Sistemi Geçiş Güvenliği

2- Esnek Tasarım

Maske Tespit Sistemi, diğer Papilon teknolojileri ve sektörde kullanılan pek çok teknolojiye entegre edilerek kullanılabilir. Örneğin, geçiş kontrol ünitelerine entegre edilerek, maske kullanmayan kişilerin belli bir alana girmesi önlenebilir. Girişe yerleştirilen kameralar sayesinde maske tespiti yapan sistem, kişinin maske kullandığı tespit edilirse kapıyı tetikleyerek açabilir ve aksi halde erişimi engelleyebilir.

3- Gerçek Zamanlı Uyarı Sistemi

Sistem, maske takmayan bireyler tespit ettiği anda, kullanıcı arayüzü/kontrol paneli aracılığı ile ilgilileri uyararak duruma müdahale edilmesini sağlar. Bu anlık uyarılar sayesinde müdahaleler gecikmez ve halk sağlığı korunmuş olur.
Papilon Maske Tespit Sistemi
Maske Tespit Sistemi Nerede Kullanılır?
Gündemimizde küresel bir salgının olduğu şu günlerde sistemimiz, gerekli önlemler alınarak kısıtlı faaliyet göstermesine izin verilen fırın, market, mağaza ve alışveriş merkezleri gibi işletmelerde müşteri ve çalışan sağlığını korumak için kullanılabilir. Bunun dışında, pazar yerleri ve açık alanlarda güvenlik kameraları üzerinden tespit yaparak bölgedeki zabıta ve polis birimlerini uyarabilir. Bunlara ek olarak, bulaş riskinin fazla olduğu fakat tamamen kapatmanın söz konusu olamayacağı otel ve işletme yemekhaneleri gibi alanlarda da kullanılabilir. Salgın koşullarının dışında sistemimiz, bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş bebeklerin bulunduğu yeni doğan üniteleri ve yoğun bakımları, çocuk servisleri ve bağışıklık sistemi zayıflayan hastaların kaldığı onkoloji üniteleri ile AIDS ünitelerinde erişim kontrolü modülleri ile birlikte kullanılabilir.

Maske Tespit Sistemini Kim Kullanabilir?

Sistem, hastaneler, devlet kurumları, özel işletmeler, polis ve zabıta birimlerinde ilgili personel tarafından halk sağlığını korumak için kullanılabilir. .

DİĞER YÜZ TANIMA YAZILIMLARIMIZ

KLIM 3D

SNAPFACE

CELEBRITY HUNT

FACE SDK

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.