×

suçlu detayda gizlidir.

Kurgusal dedektiflerin en ünlüsü Sherlock Holmes’un imza cümlesi “Oldukça basit, sevgili Watson”dır. Ama Doyle’un ünlü öykülerinden uyarlanan 2010 tarihli TV dizisinin ilk bölümünde dedektifimiz, Cardiff’te hava durumunu öğrenmek için Google’ın hava durumu uygulamasını kullanır! Artık o kadar da basit değil Sevgili Watson değil mi?

Dedektif öykülerinin sezonlarca yayımlanması, dedektif romanlarının tuğla kalındığında olması boşuna değil. Her ne kadar dahi olsalar da, bu dedektifler vakaları oldukça yavaş çözerler ve teknoloji ilerledikçe, insan aklının zirve noktasını temsil eden bu dahiler, yukarıdaki örnekte de olduğu gibi, teknolojiden yardım almadan vakaları çözemez hale gelirler.

Çünkü suçlular da teknolojiyi kullanır.

Papilon Biyometri Sistemleri

Modern suçlu tespitinde üç yüz sayfamız ve kaybedecek haftalarımız yok. Bir suçlunun, suç keşfedilmeden bir uçağa atlayıp dünyanın öbür ucuna varması birkaç saatlik iş. Sahte bir kimlikle yurt dışına çıkması mümkün. Bu yüzden günümüzde, suçu aydınlatmak ve zanlıyı yakalamak için Google hava durumu dahil, pek çok teknolojik desteğe ihtiyaç var. Güvenlik kameraları bunlardan biri. Size zanlının cinsiyetini ve yaşını söyleyebilir. Ama bu özellikleri bilmek sizi pek uzağa götürmeyecektir. Çünkü bu bilgiler şüpheli havuzunu ancak birkaç milyona kadar daraltır. Halbuki adaleti sağlamak için çok kilit ve spesifik bir sorunun cevabını bilmeniz gerek:

"Kim?"

Yeni nesil kimliklere gömülmek üzere vatandaşlardan alınan biyometrik veri, merkezi ve yüksek güvenlikli bir veri havuzunda toplanır. Bu verinin yönetimi ve toplum yararına kullanılması hayati önem taşır. Vatandaşlar, kişisel verilerini otoritelere teslim etmedeki güvenlerinin karşılığını toplumsal fayda olarak görmeliler.

Papilon Apfis

Papilon APFIS, tüm bu biyometrik verinin, kamusal hayatın neredeyse her noktasında halka daha iyi hizmet sunabilmek ve sosyal devlet işlevlerinin uygun biçimde otomatize edilmesi için üretildi. Otomatik avuç ve parmak izi tespit sisteminin kısaltması olan APFIS, biyometrik verinin hem sivil hem de adli süreçlerde kullanımını sistematikleştirir ve pek çok problemi literatürden silecek çözümler sunar.

tüm vatandaşların on el parmağının düz basım ve çevrim izlerini, vatandaşların demografik bilgileri ve yüz görüntüleri ile birlikte saklar. Bu zengin veri kaynağı sayesinde, bir parmak izinden, saniyeler içerisinde aranan zanlının suretine ulaşabilirsiniz. Papilon APFIS’in hızı ve yüksek doğruluk oranı, suçlulara adaleti yanıltacak zaman ve alan bırakmaz.

Papilon APFIS, kişilerin kimlik çıkartma ve diğer vatandaşlık prosedürleri için alınan verilerini OP ya da on parmak, olay yerlerinden toplanıp sahibi bilinmeyen izleri ise OY yani olay yeri verisetinde saklar. Sisteme girilen her yeni iz, alınma sebebi ne olursa olsun, her iki verisetinde de sorgulanır. Bu sayede, geçmişte işlenip aydınlanmamış suçlara karışmış kimseler, birden fazla kriminal vaka ile bağlantısı olan kimseler, kimlik ve belgede sahtecilik gibi adaleti yanıltma teşebbüsleri kolayca tespit edilir.

Örnek vermek gerekirse, OP için alınan kaydın OY izi ile eşleşmesi, bize kişinin adli bir vakada rolünün bulunduğunu, iki OY kaydının eşleşmesi, kişinin birden fazla suça karıştığını söyler. Bunun yanı sıra, bir izin birden fazla OP kaydı ile örtüşmesi, kimlik sahteciliği suçlarını ortaya çıkarır.

Papilon APFIS, OP-OP karşılaştırmasında otomatik kodlama İle %99.9 doğruluk oranına sahiptir.

99.9%

Bu da, OP-OP sorgularının %99.9’unda doğru adayın ilk sırada geldiğini gösterir ve Papilon APFIS’i sektörün en güvenilir sistemi yapar.

OY sorgularında kullanılan izler zanlılar tarafından bilerek tahrip edilmiş veya zamanla silikleşmiş olabilir. OY otomatik kodlamasında da yüksek performans göstermesine rağmen Papilon APFIS, bir sağlama mekanizması olarak kullanılabilecek manuel kodlama moduna sahiptir. Bu sayede uzmanlar, OY izlerinde sistem tarafından yapılan değerlendirmeleri görebilir ve isterlerse değişiklik yapabilirler. Bu da, Papilon APFIS’in OP-OY eşleşmelerinde de isabetli sonuçlar vermesini sağlar.

PAPILON-faili-mechul

Özellikle görüntü kaydının bulunmadığı olay yerlerinde zanlı tespiti için günlerce uğraşmaya ve zanlının gitmiş olabileceği yerleri saptayarak güzergah üstündeki tüm kameraları tek tek izlemeye gerek kalmaz. Papilon APFIS sayesinde olay yerinden alınan bir parmak izi, emniyet personelini doğrudan zanlının ve/ya kurbanların yüz görüntülerine götürür ve

olayın olabilecek en kısa sürede çözülmesini sağlar.

bozulmuş izlerin kalitesi arttırılarak ve tamamlanarak sorguya girebilecek hale gelmeleri sağlanır. Bu sayede, izleri tahrip ederek kurtulduğunu düşünen ve rahat hareket eden suçlular kıskıvrak yakalanır.