×

KLIM 3D

Üç Boyutlu Modelleme Yazılımı

• Klim 3D

(isim): Papilon’un üç boyutlu eşkal modelleme yazılımı.

KLIM 3D Nedir?

KLIM 3D, zanlı tespiti için kullanılan bir üç boyutlu modelleme yazılımıdır. Birden fazla görgü tanığının bulunduğu vakalarda KLIM 3D hem her ifadeyle örtüşen ayrı modeller, hem de ifadelerin ortak noktalarını kullanarak tek bir zanlı portresi oluşturabilir. Elle ve yaygın grafik uygulamalarıyla oldukça uzun süren bu modellemeler KLIM 3D sayesinde kısa sürede yapılır.

KLIM 3D Nasıl Çalışır?

KLIM 3D, eşkal modelleme uzmanlarının işini büyük ölçüde kolaylaştıran antropometrik referans kataloğuna sahiptir. Bunun anlamı, farklı coğrafyaların ten rengi, kemik yapısı gibi yaygın fiziksel özelliklerinin KLIM 3D’de tek tıkla eşkale uygulanabilmesidir. Daha sonra uzmanlar, bu otomatik uygulama üzerinde istedikleri değişikliği yapabilirler. Bu durum, eşkallerin çok kısa sürede oluşturulmalarını sağlar. Oluşturulan eşkal görüntüler verisetine gönderilerek gerçek kişiler arasından kısa sürede sorgulanır.

Neden KLIM 3D?

1- PYUZ Entegrasyonu

KLIM3D Papilon’un yüz tanıma yazılımı PYUZ ile entegre çalışabilir. Bu sayede, KLIM3D ile oluşturulan eşkaller, PYUZ verisetindeki kişi fotoğraflarına karşı sorgulanır ve suçlu tespit edilebilir. KLIM3D’nin yüksek kaliteli modelleri sayesinde PYUZ, modellenen eşkal ve gerçek insan yüzünü karşılaştırarak eşleyebilir.

2- Zengin Fenotip Kataloğu

KLIM 3D, dişlerin boyutu ve görünümünden ağız kenarlarına, ayrıca sakal ve bıyığa kadar pek çok fiziksel özelliği, yani fenotipi, hızlıca eşkale uygulamaya imkan veren bir özellik kataloğuna sahiptir.

3- İz ve Doku Ekleme

Eşkallerin gerçeğe olabildiğince yakın olması için, cilt dokusu ekleme ve yara izi, doğum lekesi, ben ve kırışıklık gibi ayırt edici özellik eklemesi yapılabilir.

4- Aksesuar ve Duygudurum Ekleme

KLIM3D ile oluşturulan eşkallere gözlük, şapka gibi aksesuarlar eklenebilir. Ayrıca oluşturulan modellere hayret, korku, öfke gibi duygusal ifadeler uygulanabilir. Bu da eşkalin zanlının olay sırasındaki görüntüsüyle tam eşleşmesini sağlar.

KLIM 3D Nerede Kullanılır?

KLIM 3D polis tarafından adli vakalarda, zanlılara ait eşkal görüntüsü oluşturmak için kullanılır.

KLIM 3D’ye Ne Zaman İhtiyaç Duyarsınız?

Kolluk kuvvetleri KLIM 3D’ye adli vakaları henüz izler sıcakken çözebilmek, farklı tanık ifadelerini temsil eden birden fazla eşkali hızlıca oluşturabilmek ve gerçeğe yakın ve kalitesi eşkal görüntüleri oluşturmak için ihtiyaç duyarlar.

KLIM 3D’yi Kim Kullanabilir?

KLIM 3D’nin ideal kullanıcısı eşkal modelleme uzmanlarıdır. Bununla birlikte, zengin ve tek tıkla uygulanan özellik kataloğu ve belirginlik ayarı sayesinde KLIM 3D’nin kullanımı ileri derece modelleme veya teknik çizim bilgisi gerektirmez.

klım 3d

Üç Boyutlu Modelleme Yazılımı​

İLGİLİ DONANIMLAR

SNAPFACE

CELEBRITY HUNT

FACE SDK

MASKE TESPİT SİSTEMİ

MASKE TESPİT SİSTEMİ

Daha fazla bilgi için