×

Kalabalığın yoğun olduğu alanlar izdiham ve manipülasyona açıktır. Özellikle kalabalıkta işlenen suçların sorumlularını tespit etmenin güç olması, gasp, yaralama ve daha ciddi suçlara kapı arayabiliyor. Konser, festival ve miting alanları,stadyumlar, sivil gösteriler, milli bayram kutlamaları, katılımın yoğun olduğu açılış törenleri, güvenliği sağlamanın oldukça zor olduğu durumlara sahne oluyor.

Kalabalık organizasyonlarda katılımcıların can güvenliğinden emin olmak isteyen otoriteler, zaman zaman güvenlik personeli sayısını artırmak gibi yöntemlere başvuruyor, fakat kontrol edilmesi gereken alanın genişliği ve on binlerce kişinin ayrıntılı kontrolünü yapmanın zorluğunu, sayı ne olursa olsun insan gücü ile aşmak zor. Konser, festival ve miting alanları,stadyumlar, sivil gösteriler, milli bayram kutlamaları, katılımın yoğun olduğu açılış törenleri, güvenliği sağlamanın oldukça zor olduğu durumlara sahne oluyor.

Papilon’un üstün yüz tanıma algoritmasından güç alan drone ile Havadan Biyometrik Tarama ve Kitle Analizi sistemimiz, gerçek zamanlı bir yüz tanıma uygulaması olan SnapFace ile uzun menzilli kameralarla donatılmış bir drone’dan oluşur. Yüksek teknoloji ürünü yüz tanıma yazılımımız SnapFace, bir kalabalıktaki tüm yüzleri anlık olarak yakalar ve eşzamanlı olarak sorguya gönderir. Sistemden maksimum düzeyde verim alabilmeniz, kullandığınız donanıma bağlıdır. İki göz arası elli piksel mesafe bulunması halinde, bir diğer deyişle yeterli kalitede kamera ekipmanı kullanıldığında, Papilon Havadan Biyometrik Tarama ve Kitle Analizi sistemi drone’un bulunduğu yükseklikten etkilenmeden yüz tanıma yapabilir. Bunun yanı sıra, sorgu için kullanılan donanımın kuvvetine ve işlem gücüne bağlı olarak, bir karede sınırsız sayıda insan yüzünü eş zamanlı olarak yakalayıp sorgulayabilir. 

Sistem, merkezi biyometrik veri yönetim ve saklama yazılımı Polyface ya da APFIS’e bağlanarak anlık olarak alınan yüz görüntülerini bu verisetlerinde tutulanlarla karşılaştırır. Vatandaşların önceden resmi prosedürler için alınmış fotoğrafları ile sistemden gelenler kıyaslanarak eşleştirilir ve kişilerin kimlik doğrulaması yapılmış olur. Papilon’un üstün yüz tanıma algoritması sayesinde doğru aday ilk sırada gelir ve eşleşmelerin ayıklanmasına ihtiyaç kalmaz.

Sistem, güvenlik güçlerinden kaçan zanlıların, kaçırma vakalarında kurbanların teşhisi, Alzheimer ve demans gibi hafıza üzerinde etkili hastalıklara sahip kimselerin ve engelli bireylerin kaybolmaları halinde takip edilmeleri için kullanılabilir.

Miting ve sivil gösterilerde, halk güvenliğini tehdit edebilecek veya ortamı manipüle edebilecek kişilerin tespiti de Papilon Havadan Biyometrik Tarama ve Kitle Analizi sistemi ile mümkündür.

Sistem ayrıca, önemli siyasi ve diplomatik ziyaretler sırasında halkı endişelendirmeden ve gündelik akışı bozmadan misafirlerin güvenliğini sağlamada da kullanılabilir.

 

Papilon Havadan Biyometrik Tarama ve Kitle Analizi

Alternatif olarak sistem, hareket takibi ve iskelet analizi yazılımımız Nuıtrack ile, duygu durumun ve demografik analiz sistemimiz Seemetrix ile ve termal kameralarla donatılabilir.

Nuitrack’in yüzden fazla eylemi tanıma ve sınıflandırma özelliği sayesinde, kalabalık içerisinde kargaşaya sebep olabilecek ve şiddet eyleminde bulunabilecek kimseler kimlikleriyle birlikte anında tespit edilir, halkın can güvenliği korunmuş olur. Nuitrack, fırlatma, vurma gibi yüzden fazla eylemi tanıyabilir. Seemetrix ile kalabalığın yaş ve cinsiyet analizi yapılabilir. Bu sayede kalabalığın davranışsal eğilimleri belirlenerek kargaşa veya şiddetin önceden öngörülmesi sağlanır. Seemetrix ayrıca, kişilerin yüzlerindeki öfke, nefret gibi duyguları da tanıyarak güvenlik güçlerine kimlerin kalabalığı yanlış yönlendirebileceğine dair ipuçları verir. Bu sayede, bu kişiler izlenerek verebilecekleri zararların önüne geçilir.

Sistemde ayrıca termal kameralar kullanılarak obje tespiti ve vücut sıcaklık ölçümü yapılabilir. Objeler insan vücudu ile farklı ısıda olduğundan, ısı odaklı çalışan termal kameralar, kesici ve delici aletlerin, taş, sopa, silah gibi halka zarar verebilecek nesnelerin tespitinde kullanılabilirler. Bu sayede, yatay veya kuşbakışı görüntü alan kameralarla tespit edilemeyecek bu aletler tespit edilir ve halkın zarar görmesi önlenir. Termal kameralarla yapılan vücut sıcaklık ölçümü ayrıca bulaşıcı hastalıkların tespitinde ve kamuya açık alanlarda halk sağlığının korunmasında, aynı zamanda vatandaşların bilinçlenmesi ve ihtiyaç duydukları tıbbi yardımı almalarında kullanılabilir.