Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki göçmenlere ilişkin geri kabul anlaşma kapsamında, Yunan adalarına geçen göçmenlerin iadesine başlandı. Göçmenlerin biyometrik kimlik yönetimi projesi bünyesinde, AB’nin kendi veritabanından yollamış olduğu biyometrik veriler, Papilon Merkez Veri İşleme Sistemi üzerinde işlenerek göçmenler Türkiye sınırlarına girmeden önce hazır hale getirildi. Tekne ile gelen sığınmacıların sistem üzerindeki kişiler olup olmadıkları Papilon Mobil Biyometrik İş İstasyonu kullanılarak teyit edildi. Eşleşmesi bulunamayan mültecilerin uyarıları ilgili kolluk kuvvetlerine iletildi, ve bu bağlamda göçmenlerin ülkeye kabulleri sağlandı.

Teknelerin yanaştığı limanda bekleyen Papilon Savunma mühendisleri, 131 kişinin ekspres kimlik kontrol sürecinin oldukça hızlı ve sorunsuz şekilde yürütüldüğünü belirttiler.

Göçmenlerin iade haberi Türk ve Dünya Basınında da yer aldı:

 

TRT 1 Ana Haber Bülteni: 

Show TV Ana Haber Bülteni:

Kanal D Ana Haber Bülteni: 

CNN: http://edition.cnn.com/2016/04/04/europe/eu-turkey-refugee-deal/index.html

BBC: http://www.bbc.com/news/world-europe-35956836

REUTERS kaynaklı “Göçmenler bir bir tekneden karaya inerken parmak izleri alınmadan ve fotoğrafları çekilmeden önce birkaç düzine polis ve göç ofisi görevlileri onları beyaz bir çadırın dışarısında bekledi.”

Haber linki: http://www.reuters.com/article/us-europe-migrants-greece-returns-idUSKCN0X107Q

JAPANTIMES Kaynaklı “Göçmenlerin Parmak izi eşleşmeleri ve tıbbi kontrolleri tamamlandıktan sonra, Dikili bölgesi dışındaki merkezlere gönderilecekleri İzmir valisi Mustafa Toprak tarafından belirtildi.”

Haber linki: http://www.japantimes.co.jp/news/2016/04/04/world/social-issues-world/turkey-set-take-back-hundreds-migrants-greece-preparations-seen-lacking/#.VwJli6SLTIV

.