×
FOSKO

• Fosko

(isim): Papilon FOSKO, kriminal delil fotoğraflama kitidir.

FOSKO Nedir?

FOSKO, olay yerinde kullanılmak üzere tasarlanmış delil fotoğraflama kitidir. FOSKO ile yüzeyden kaldırılırken bozulabilecek deliller, soluk ve kısmi izler farklı ışık koşulları altında fotoğraflanarak tüm detayları ortaya çıkarılabilir.

Fosko Nasıl Çalışır?

FOSKO, beyaz ışık yansıtabilen yarı saydam bir platform ve dört farklı ışık ayarına sahip bir ışık kutusu ile, profesyonel bir fotoğraf makinesinden oluşur. Beyaz ışık, bant ile alınmış delilleri vurgular ve belirginleştirir. Farklı açılarla kullanılabilen mor ötesi ve sarı ışık ise çeşitli aydınlatma koşulları yaratarak delilin tüm detaylarını ortaya çıkarır. Ortama uygun ışık çeşidi kullanılarak herhangi bir işlem gerektirmeden olay yeri izinin fotoğraflaması yapılır ve delil incelemeye hazır hale getirilmiş olur.

Neden Fosko?

1- Bantsız & Tozsuz İz Alımı

FOSKO ile olay yeri izi çalışmalarında her zaman toz kullanmanız gerekmez. Parlak yüzeyler, yapışkan yüzeyler, hamur yüzeylerden iz alımı esnasında sadece Fosko kullanılarak iz merkeze gönderilebilir. Bu sayede, izin olay yerinden alınıp laboratuvarlarda geliştirme aşamaları atlanarak olayların daha kısa sürede çözüme ulaştırılması sağlanmış olur.

2- Zorlu Yüzeyler

FOSKO ile, delilin kaldırma sırasında zarar görebileceği yüzeylerden kolayca görüntü alınabilir. Bu sayede, taşıma esnasında delilin zarar görme olasılığı de önlenmiş olur.

3- Kablosuz Bağlantı & 3G ile Olay Yeri İzi Aktarımı

Kablosuz bağlantının ve 3G’nin olduğu noktalarda, FOSKO alınan delil görüntüler otomatik olarak APFIS’e yollanır ve uzmanlar tarafından incelemeye hazır hale gelir. Bu da, uzmanların zaman tasarrufu yapmasını sağlayarak daha çok olay ile çalışmasına imkan sunar.

Papilon Fosko

4- Dört Farklı Işık Ayarı

FOSKO’nun dik ve eğik mor ötesi ve dik ve eğik sarı ışık ayarları farklı aydınlatma koşulları oluşturarak delilin bulunduğu yüzeye göre en net görüntü alımını sağlar. Bu sayede uzmanlara daha net olay yeri izi üzerinde daha kolay çalışma imkanı sunar.

5- Beyaz Işık Ayarı

Yukarıdakilere ek olarak beyaz ışık ayarı, özellikle kaldırma bandı ile yüzeylerden kaldırılan delillerin incelenmesini kolaylaştırır ve bu delillerin tüm detaylarını görünür hale getirir.

Fosko Nerede Kullanılır?

FOSKO, her türlü kriminal araştırmalarda ve olay yeri incelemelerinde kullanılır.

Fosko’ya Ne Zaman İhtiyaç Duyarsınız?

FOSKO’ya zorlu yüzeylerde bırakılmış delil ve izleri incelemek istediğinizde, toz kullanmadan izleri kaydetmek istediğinizde, iz bozulma ihtimali olan izleri yüzey üzerinde incelemek istediğinizde ihtiyaç duyarsınız.

Fosko’yu Kim Kullanabilir?

FOSKO’nun kullanımı teknik fotoğraf bilgisi gerektirmez, kısa bir ışık çeşidi eğitimi ile kolaylıkla delil fotoğraflayabilirsiniz.

fosko

Kriminal Delil Fotoğraflama Kitidir

ÖZELLİKLERİ

Adli iz ve görüntüleri dijitalleştirme

Kullanıcı dostu ve kolay kullanım

Hafif ve taşınabilir

Profosyonel fotoğraf makinesi ile entegre çalışma

AVANTAJLARI

Apfis ile entegre olabilme
Apfise kablosusuz veri transferi
4 farklı modda kullanılabilirlik
Delilleri hızlı bir şekilde dijitalleştirme ve bozulmadan saklama
İçerisindeki batarya sayesinde kablosuz çalışma
Fotoğraf makinesi sayesinde otomatik odaklama

DİĞER KRİMİNAL ÜRÜNLERİMİZ

EXPERTLAB

Kriminal Delil İnceleme Kiti

EXPERTLAB

Kriminal Delil İnceleme Kiti
Daha fazla bilgi için

PhoBox

Ayak ve Lastik İzi Fotoğraflama İçin Taşınabilir Kit

PhoBox

Ayak ve Lastik İzi Fotoğraflama İçin Taşınabilir Kit
Daha fazla bilgi için

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.