×

Havayolu ile seyahat, sadece ülkeler arası değil, şehirlerarası yolculukta da standart haline geldi. Karayolu seyahati ile aynı düzeye çekilen seyahat masrafları ve kısa ulaşım süresi havayolu seyahatini cazip kılıyor. Bu da havaalanlarının her zamankinden daha kalabalık olmasına neden oluyor. Havaalanları sadece şehirden şehire ziyaret eden vatandaşların değil, diplomatik ziyaretçilerin, devlet erkânının, yabancı ve yerli turistlerin ve göçmenlerin de uğrak yeri.

Bu da, havaalanlarını provokasyon girişimlerine, terör eylemlerine ve güvenlik zaafiyetlerine açık hale getiriyor.

Terörizmin küresel bir tehdit haline gelmesi bu güvenlik zaafiyetinin tolere edilemeyeceğini gösteriyor. Ne var ki, bu açığı güvenlik personeli sayısını veya güvenliğe ayrılan kaynakları arttırarak kapatmak ne yazık ki mümkün değil. Havaalanlarının yoğun kalabalığı insan dikkatini zorluyor. Bu yüzden havaalanı güvenliğinin yanılmayan ve yorulmayan sistemlere emanet edilmesi gerekiyor.

Papılon Havaalanı Güvenliği Çözümleri,

yüksek güvenlikli havaalanları için gereken tüm güvenlik bileşenlerini bir arada sunar. Biyometrik Entegreli E-Kapı sistemi, giriş yapan vatandaş, turist ve göçmenlerin kimliklerini biyometrik veri kullanarak doğrular ve risk ve tehlike arz edebilecek durumları önler. Hem merkezi veri yönetim sistemi APFIS ile hem de lokal verisetleri ile çalışabilen Papilon Biyometrik Entegreli E-Kapı sistemi, yerel veriseti yardımıyla ülkeye girişinden endişe edilen şüpheli ve suçluların kayıtlarını içeren izleme listeleri oluşturarak bu kişilerin ülkeye girişini engeller. Merkezi veriseti ise, tüm vatandaşların saniyeler içerisinde güvenlik kontrolünden geçmesini sağlayarak yığılmaları, beklemeyi ve efor israfını önler.

E-Kapı sayesinde, kişilerin kimlikleri birden fazla biyometrik modülle doğrulanır. Bu çifte kontrol sistemin, girişlerin yoğun olduğu zamanlarda dahi yanılma payını minimuma indirir ve yüksek doğrulukla kimlik tespiti ve kontrolüne imkan verir. E-Kapı’ya entegre biyometrik modüllerle alınan her iz, merkezi verisetinde sorgulanır.

Alınan izlerin birden fazla kayıtla eşleşmesi halinde kimlik sahteciliği suçları tespit edilmiş ve ülkeye sahte pasaport ve kimlikle giriş yapmaya çalışan kişiler tespit edilerek bu girişimler önlenmiş olur. 

Alınan izlerin Olay Yeri verisetinde saklanan ve sahibi bilinmeyen izlerle eşleşmesi ise, söz konusu kişinin çözülmemiş kriminal vakalara karıştığına işaret eder ve havaalanı personeli bu bilgi doğrultusunda gereken önlemleri alabilir. Böylesine bütünlüklü bir tarama, insan gücü kullanılarak yapılan güvenlik kontrolleri ile mümküm değildir.

PAPILON Beogs

kişilerin biyometrik verilerini, demografik ve kişisel bilgilerle ilişkilendirerek saklar. Bu sayede E-Kapı’ya entegre belge okuyucu ve çip okuyucu ile yeni nesil kimlik kartları ve pasaportlardaki MRZ veya çipe gömülmüş bilgi okunarak parmak izi veya yüz görüntüsü ile ilişkilendirilmiş bilgilerle karşılaştırılır ve sahte pasaport ve vize kullanımı gibi girişimler önlenmiş olur. Bu özellik, haklarında hukuki süreç devam ettiği için yurt dışına çıkış yasağı plan ve söz konusu yasağı sahte belge kullanarak delmeye çalışan kişilerin tespitinde oldukça yararlıdır. E-Kapı ile kullanılabilen yerel verisetleri yalnızca zanlıların değil, VIP girişini kullanmayan fakat siyasi veya toplumsal atmosferin rsik altında bıraktığı konsolosluk,elçilik gibi kurumların çalışanlarını, yabancı girişimci ve yatırımcıları ve diplomatik ziyaretçileri tespit ederek güvenliklerini sağlamada da etkilidir.

Papilon Güvenlik İzleme Sistemi, kullanılan donanıma bağlı olarak havaalanının sayısız noktasını aynı sistemle izleme olanağı tanıyarak güvenlik personelini sistem entegrasyonu ve farklı kaynaklardan kontrol gibi zahmetlerden kurtarır.

Güvenlik İzleme Sistemi’ne entegre edilen gerçek zamanlı yüz tanıma sistemi Papilon SnapFace ve iskelet analiz ve hareket takip sistemi Nuitrack Papilon Güvenlik İzleme Sistemi’ni sıradan bir güvenlik kamerası sisteminin çok ötesine taşır. SnapFace gerçek zamanlı, bir diğer ifadeyle, canlı görüntüdeki yüzleri merkezi yüz verisetinde sorgulayarak sadece güvenlik kontrol noktalarında ve giriş ve çıkışlarda değil, havaalanının tamamında kesintisiz güvenlik kontrolü sağlar. Güvenlik kameralarına entegre SnapFace sayesinde sadece yolcuların değil, yolculuk etmediği halde havaalanında bulunan yolcu yakınları, görevliler ve işletme çalışanlarından havaalnı ve kapsadığı işletmelerden bağımsız, farklı hizmeller sunan kimselerin de kimlikleri belirlenerek havaalanı ve çevresindeki kimsenin tehlike teşkil etmediğinden emin olunur.

Nuitrack iskelet ve jest analizi sayesinde, vurma, sarsma, itme, telaş belirtileri gösterme gibi kargaşaya ve şiddet eğilimine işaret edebilecek eylemler ve söz konusu davranışları sergileyen kişinin kimliği tespit edilerek yer bilgisi ile birlikte güvenlik personeline iletilir. Bu sayede, şiddet ve kargaşa daha başlangıç anında yapılan etkin müdahele ile etkisiz hale getirilmiş olur ve havaalanı güvenliği birkç kapı ve kontrolden çok daha kapsayıcı bir konsept olarak Papilon sayesinde yeniden tanımlanır.