Yüz; Tüm Zamanların En Yaygın Tanınma Şekli.

İnsanların birbirlerini yüzlerinden tanıdığı bilinmeyen bir şey değil; yani yüz tanımanın doğası gereği bu teknoloji diğer biyometrik yöntemlere göre daha az sofistikedir.

Biyometri teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, yüz algoritmasını hesaplamak ve matematiksel şartlara çevirmek, hatta eşleme kabiliyeti son yıllarda mümkün olmuştur. Kullanım kolaylığı ve yüksek doğruluk oranları sayesinde, hem özel işletmeler hem de devlet ve kolluk kuvvetleri yüz tanıma teknolojisini tercih etmektedir.

Sistem çeşitli güvenlik-bazlı uygulama yöntemleri ile çalışabilir ve çok düşük çözünürlüklü fotoğrafları iyileştirebilir. Yalnızca bu özellik sayesinde bile çok kalabalık mekanlarda yüz görüntüsü almak için ideal bir teknolojidir çünkü orjinal görüntü düşük kalitede olacaktır.

Yüz Tanıma

Görüntüler özne ile temassız elde edileceği için bu teknoloji aynı zamanda hijyeniktir.

Papilonun yüz tanıma teknolojisi yüz görüntüsü algoritmalarını çıkarırken ilk etapta göz bebeklerini kıstas aldıktan sonra, ağız, kulak göz ve kaşların arasındaki oranı ölçer.

Yüz Tanıma Teknolojsindeki Gelişmeler

Face Recognition

Sorularınız, Cevaplandı!

Bu teknoloji tartışılırken entegratörlerin, üreticilerin ve tedarikçilerin sıkça şu soruları duyduğuna tanık olunur;

Sürekli sistem geliştirmeleri bizzat Papilon Savunma tarafından yapılıyor olup, yeni teknolojiler doğdukça uygulamalar ve uygulanma yöntemleri de değişir. Bu güncellemeler modülleri de etkiler, yan görüntülemeyi algılama, hareket eden bireylerden alınan görüntülerin iyileştirilmesi gibi.

Sağlıklı bir tespite giden yol direk olarak görüntü kalitesine gider; bu da doğrudan özne gönüllüğüne bağlıdır. Bu noktada iki senaryo vardır:

  • İlk senaryo kişinin önceden hazırlanmış platformlarda gönüllü olarak yüz görüntüsünün alınmasıdır. Bu kooperatif kişinin yüz görüntü kalitesi oldukça yüksektir.
  • İkinci senaryo ise kişinin yüz görüntüsünün kayıt altına alınan bir bölgeden ya da suç mahalinden edinilmiş olmasıdır. Bu şekilde kooperatif olmayan bir özneden alınmış yüz görüntüsünün yüksek kalitede olması beklenemez. Bu noktada görüntü iyileştirme uygulamaları devreye girer. Bu uygulamaları kullanarak bir görüntünün en iyi halini elde edip daha çok çıktı alınması sağlanır.