Biyometrinin En Kalıcı Şekli

Parmak İzi tespiti varolan en uzun süreli biyometri yöntemdir ve yüz yıldan fazla zamandır kullanıldığı göz önüne alındığında kaçınılmaz olarak da en çok yönlüsüdür. Parmak izi tespit teknolojisinin kullanımı değişen ihtiyaçlara göre yıllar boyunca çeşitlilik gösterse de, uygunluğu ve kullanılırlığı asla önemsiz hale gelmez.

Parmak izi tespit teknolojisinin en yaygın yöntem tespit yöntemi olmasının sebebi üç ana maddede açıklanabilir;

Biliyor muydunuz…
  • Fonksiyonellik:

Parmak izinin eşsiz yapısının onun devlet uygulamarından sivil uygulamalara kadar geniş çapta uygulama alanlarında kullanılmasını sağladığı bilinen bir gerçek.

On farklı kaynaktan (parmak izi) bu eşsiz yapıları elde edip tespit ve doğrulama amaçlı kullanabilme, her sektörün kendi özel tercihlerine göre parmak izi kaydı yapma lüksünü yarattı.

Bir örnek vermek gerekirse, çevrilerek alınan parmak izleri dünya genelindeki neredeyse tüm kolluk kuvvetlerinin istediği on parmak kayıtları oluşturmak için zorunludur. Öte yandan bankacılık sektöründe tek parmak izi basılarak finansal işlemleri yetkilendirmek çoğunlukla yeterlidir.

Parmak İzi Tespiti
  • Programlama Kolaylığı (AFIS):

Bir parmağın karakteristik özelliklerini çıkarmak genellikle zor ve üzerinde kumar oynanmayacak kadar hayati önem taşıyan bir işlemdir. AFIS, 50 yılı aşkın süredir kullanılan öncü parmak izi programlama teknolojisi, yaygınlık, hız ve güvenilirlik açısından biyometrik kişi tespit sistemleri arasında bayrak taşıyan konumundadır. Sistem modülleri üreticiden üreticiye dramatik değişiklikler göstermekten ziyade kullanının iş yükünü hızlandırmaya odaklanır. Çünkü gün sonunda her emniyet teşkilatının istediği şey daha fazla suç çözmektir.

  • Ceza Adaleti Kullanımı:
FINGERPRINT ID

OLAY YERLERİ TÜM LABORATUVAR TEKNİKLERİNİN TOPLAMINDAN

DAHA FAZLA ŞÜPHELİYE GÖTÜRÜR VE DAHA ÇOK KANIT TOPLAMAYI SAĞLAR.

Moore, Greg (2010)

Vücudun en hareketli bölgesi olduğu için, bir suçlunun olay yerine parmak izi bırakması olağan dışı bir durum değil. 21. Yüzyıl itibari ile, hala olay yeri inceleme uzmanları bir olay yerine ilk girdikleri andan itibaren parmak izi ararlar, çünkü iz ile suçlu arasında sıklıkla birinci dereceden bir bağ bulunur. Bunu belirtmekle birlikte, delil toplanması için çok kaynak bulunması (10 parmak) inceleme ekiplerinin daha çok iz takip etmesi ve nihayyetinde daha çok suç çözmelerine sebep olur.

Yoğun uygulamalar için yapılandırılmış olup, parmak izi tespit teknolojisi sektör için değerini üç açıdan belirlemiştir; kullanım kolaylığı, fiyat ve etkenlik. Bunun haricinde en geniş kapamlı kullanım varyasyonları bu teknolojide mevcuttur, mobil, modüler gibi.

Papilonun “normal” bilinenlerin ötesinde parmak izi teknolojisine dair yapabileceklerine göz atın:

Temassız Parmak İzi

FINGERPRINT ID

Dokunmaya Gerek Yok.

Bu çığır açan teknoloji kullanıcıların tarayıcıya dokunmadan tespitini sağlar. Tarayıcıya parmakların değdirilmeden gösterilmesi itibariyle tespit işlemi saniyeler içerisinde başlar. Sistem temazsız olduğu için, oldukça da hijyeniktir.

Dengeleme Methodu ile Çevrilerek İz Alma

Sırayla çevrilerek verilen parmak izlerinin en iyi özellikleri alınarak en iyi parmak izi kalitesine ulaşılır. Bu özel metod, tespit süreci boyunca iz alım veriminin hacmini arttırmaya sebep olur.

Önce Alınan İzin Otomatik Silinmesi

Bu yeni teknoloji önceki iz verme işleminde prizmada kalan izlerin silinmesini kapsar.

Parmak İzi Tespiti