Yurtdışına çıkışlarda yaşanabilecek yoğunluklara karşı kendimizi güvende hissetmek adına saatler önce havalimanında oluruz. Zaman kazanmak için check-in işlemlerini online olarak yaparız ama pasaport kontrolünden geçmek için kalabalık olma ihtimaline karşı erkenden pasaport kontrol sırasına girer kazandığımız zamanı o sırada kaybederiz.

Sınır güvenliği için geliştirilmiş en yeni teknolojilerden biri olan “e-gate”, kolluk kuvvetlerinin ihtiyaçlarına göre özelleştirildi, geliştirildi ve bütüncül bir Biyometrik Entegre Otomatik Geçiş Sistemi ile konsept hayata geçirildi. Özellikle, pasaport polisleri tarafından gözlemlenerek uçtan uca geçiş kontrolü sağlaması nedeni ile havalimanlarında tercih edilir duruma geldi. Ama en çok yolcuların hoşuna gitti. Neredeyse hiç durmadan pasaport kontrolünden geçerek zaman kaybetmeden uçağa biner hale geldik.

Nasıl Çalışır ?

Bize zaman kazandıran Biyometrik Entegre Otomatik Geçiş Sistemi süreci iki aşamada özetlenebilir:
İlk olarak yolcuların seyahat belgeleri (pasaport, akıllı kimlikler, vb.) kontrolü sistem tarafından otomatik olarak yapılır, sonra biyometrik doğrulama (parmak izi, yüz, iris) ve Emniyet Bilgi Sistemi üzerinden Kara Liste, GBT (Genel Bilgi Tarama), Tahdit, İllegal Geçiş gibi kontroller yapılır. İskelet analiz-takip sistemi ile desteklenen Papilon BEOGS, çoklu geçişlerin önüne geçer ve yasadışı sınır geçiş teşebbüslerini de tespit eder.

Entegrasyon, operasyonel ve yolcu güvenliği açısından, Dünya genelinde yolcu ve sınır güvenliği için en gelişmiş, etkili yüksek güvenlik standartlarına sahip sistem olarak görülmektedir.

Yolcular açısından konforlu ve geleneksel yöntemlere göre 8 kat hızlı geçişi sağlarken, kolluk kuvvetleri açısından da aşama aşama kaydedilen herhangi bir insan hatası gözetmeden 7/24 çalışan ve suçluları otomatik olarak yakalayan bir sistemdir. Sistem, kolluk kuvvetlerinin verimliliğinin artmasını sağlarken havalimanlarında güvenlik ihlal oranlarında ki düşüşler istatistiklere yansımaktadır.

Kolluk kuvvetleri ve yolcular açısından sistemi değerlendirmek yeterli değil, büyük resmin içinde havalimanı işletmeleri de var. Sistem onlar içinde değerli, güvenli bir alan sağlamanın verdiği rahatlıkla misafirlerini daha uzun süre işletme içinde ağırlamakta ve daha yüksek ciro yapabilme; daha teknolojik sistemler ile kapasitesini arttırabilmek için önemli bir darboğazı açabilme imkanını elde ederler.

Dünyada ilk merkez APFIS – Otomatik parmak izi ve avuç izi tespit sistemi üzerinden ve entegre iskelet sistemiyle çalışan en başarılı e-gate çözümüdür.