×

Multimedya işleme ve obje tanıma, yüz binlerce görsel materyalin bulunduğu arşivlerde ve internet ortamından yapılan görsel materyal derlemelerinde belli bir kişiyi veya objeyi tespit etmenize ve o kişi ve objenin bulunduğu tüm materyali kısa sürede ayıklanmasına imkan veren teknolojik uygulamalardır. Multimedya işleme ve obje tanımaya, görsel kanıt ve materyalin sıkça kullanıldığı iş analizi ve istihbaratı, medya ve kamu güvenliği gibi alanlarda

verimi ve hızı artırmak için sıkça başvurulur.

Günümüzde gazeteciliğin ve medyanın etkisi ve kalitesi doğruluk ve objektifliğin yanı sıra, bunlarla neredeyse eş tutulan bir diğer kriterle ölçülüyor; 

hız.

İnternet ve sunduğu imkanlar her ne kadar araştırma sürecini hızlandırsa da, saniyeler içerisinde önünüze serilen tamamı sorularınıza cevap veremeyecek bilgi selinin içerisinde en alakalı ve doğru olanları seçmek hala oldukça zaman alıyor. Kendi yayın arşivleriniz içerisinde benzer içerikler aramak ve bulmak ise, zayıf sınıflandırma algoritmaları ile saatler sürüyor. Günün sonunda, bir habere dair ilk ipucunu yakalayan siz olsanız dahi, gündemin hızına yetişememiş oluyorsunuz. Üstelik hızın bir kalite ve etki standardı haline gelmesi yalnızca medya sektörüne özgü değil. İş istihbaratı ve analizi, müşteri ilişkileri yönetimi ve suçla savaşta da hız, başarının bir ölçütü. Dünyanın dört bir yanından siparişlerine bir aydan kısa sürede ulaşan müşterileriniz, problemlerinin çözümü için günlerce bekleyecek sabra sahip olmayacaktır.

Multimedya izleme ve obje tanıma,

hizmet sektörü, medya ve kamu sektörünün pek çok uygulamasında hizmet kalitesini artırma, operasyonlara hız kazandırma, istatistik çıkarma halkta ve müşteride güven inşası gibi pek çok amaç için kullanılabilir.

Çözdüğü problemleri görsel ve yazınsal olarak belgeleyen kurumların çözüm merkezleri, bir sonraki arıza veya sorun bildiriminde, geçmişte çözdükleri benzer problemlere başvurarak, söz konusu soruna çare bulmanın en kolay ve etkili yolunu bulabilir ve meslektaşlarının deneyimlerinden faydalanabilir, ayrıca geçmişte aynı ürüne dair sorun bildirimlerini tarayarak ürünün banttan hatalı çıkıp çıkmadığını tespit ederek gerekli aksiyonları alabilir.

Obje tanımanın bir alt dalı olan obje lokalizasyonu, yani belirli bir objenin bir görsel arşivi içerisinde tespiti, firmaların ürünlerine gelen tepkileri ve ürünlerinin popülerlik düzeyini ölçmede kullanılabilir. Kendi içeriği içerisinde obje tanıma ve multimedya işleme yapan medya kuruluşları, tutarlı ve devamlılığı olan anlatılar üretebilir ve benzer haber içerikleri veya kreatif içerikler için her seferinde tekrar araştırma yapmak zorunda kalmadan, kendi arşivlerini hızlıca tarayarak ihtiyaç duyulan bilgi ve materyale erişebilir.

Halka açık fotoğraf, video gibi görsel içeriklerin yayımı ve paylaşımı üzerine kurulu sosyal medya platformları, obje tanımadan faydalanarak yaş filtrelemesi yapabilir veya görülmesi uygun olmayan içerikleri belirleyerek platformdan kaldırabilir.

Multimedya işleme sayesinde polis, federal kuvvetler ve askeri birimler,

bir bölgedeki güvenlik kameralarından toplanan tüm görüntülerde aranan bir zanlı veya yeri tespit edilmeye çalışılan kayıp bir kişi ya da kurbanı arayarak, o kişinin bulunduğu tüm kayıtları saniyeler içerisinde sınıflandırabilir, zanlının ya da kayıp kişinin izlediği rotayı belirleyerek vakaları kısa sürede çözüme ulaştırabilir. Multimedya işleme kamu güvenliğinde ayrıca bir kişinin karıştığı tüm adli vakaların tespiti ve hukuki süreçlerde delil olarak sunulması amacıyla kullanılabilir.

Özetle, multimedya işleme ve obje tanıma kamudan özel sektöre hayat kalitesine ve yaşam standardına pozitif etkisi olan bir konsept. Bu konseptin sunduğu geniş imkanlar ve uygulama alanı zenginliğinin farkında olan Papilon, sosyal refahı artırmayı hedefleyen çözümlerine bir yenisini daha ekledi:

Papilon Bulut Temelli Multimedya İşleme ve Obje Tanıma Sistemi.

Papilon Bulut Temelli Multimedya İşleme, ilgili organizasyonlara tutarlı ve sürekli anlatılar ve içerikler üretme fırsatı vermenin yanı sıra,

tekrarlı araştırmalar ve yetersiz destekleyici materyal yüzünden ertelenen projelerle kaybedilen vakte son veriyor.

Sisteme dahil edilen görüntü, video ve metin arşivi, Papilon’un üstün eşleştirme algoritması sayesinde eşleştirilir ve kategorize edilir.

Belli bir görselin eş ve benzerleri sistemde ilk bulunduğunda sistem, kullanıcıdan eşleşen materyallere bir kişi ismi, bağlam, özellik, davranış veya mekan adı gibi tanımlayıcı bir etiket vermesini ister (Örneğin; Albert Einstein, rezistans arızası, şüpheli X, sarı, gülmek, el sallamak,çocuk parkı, Ankara…). Eşleşen materyaller seçilen etiketle etiketlenir. Sistemin güçlü yapay zeka ve makine öğrenmesi algoritması sayesinde, bu etiketler sistem tarafından öğrenilir ve tekrar etiketlemeye ihtiyaç duymadan, benzer kelimelerle yapılan aramalarda sonuç olarak gösterilir. Operatörle sistemin her etkileşimi sistemin öğrenme sürecine katkı sağlar ve verimi artırır. Bu sayede sisteme yeni girilen görsel ve video içeriği, daha önce oluşturulmuş içeriklerle örtüşürse, tekrar tanımlamaya gerek kalmadan otomatik olarak etiketlenir.

Özel sektörde verim analizi, sorun giderme başarısı, ürün ve marka popülerliği ölçümlerinde kullanılabilecek sistemimiz, siz bir noktaya odaklanmışken işiniz için değerli işaretler veren durumları kaçırmanızın önüne geçerek kurumsal farkındalığınızı ve organizasyonel kimlik bilincinizi artırıyor, doğru adımlar atmanıza yardımcı oluyor.

Papilon Bulut Temelli Multimedya İşleme ve Obje Tanıma

Sistemimizin Papilon’un çekirdeğinde bulunan topluma hizmet ve kamu güvenliği alanındaki potansiyel kullanımları, binlerce saatlik CCTV görüntülerinin kısa sürede işlenmesi ve semt güvenliği, kamusal alan güvenliği, trafik güvenliği gibi konularda değerli verilerin toplanmasına imkan veriyor. Bunun yanı sıra, suçlu takibi ve kayıp şahıs takibi gibi konularda daha önce deneyimlenmemiş bir hız ve verim sunuyor.

Daima gelişim ve inovasyon odağında hareket eden ekibimiz, sistemin bağlam tanıma, halihazırda davranış ve iskelet analizi uygulamalarımızla yaptığımız jest, duygu ve eylem tanıma, ve konuşmaları yazıya aktarma gibi özellikler kazanması için çalışmalarını sürdürüyor.

BULUT TEMELLİ MULTİMEDYA İŞLEME VE OBJE TANIMA web

Bu özellikler sayesinde bir Dünya liderinin belli bir mekanda, belli bir politik figürle yaptığı görüşmeleri, aradığınız kişinin gülme, el sallama gibi jestleri yaptığı veya sevinç, üzüntü gibi duyguları sergilediği görüntüleri, aranan şahsın belli bir kıyafet giydiği ya da aksesuar kullandığı veya belli kelimeler kullandığı tüm kayıtlara kısa sürede erişme imkanınız olacak. Bağlam, eylem ve konuşma analizi sayesinde, ayıklanmış materyali istediğiniz özelliklere sahip olduğunu tespit etmek için tekrar gözden geçirmeye ayırdığınız süre ciddi anlamda azalacak. Tam olarak görmek istediğiniz içeriklere kısa sürede ulaşma şansınız artacak ve vaktinizi içerik ayıklamak yerine içerikleri kullanmak istediğiniz işlere ayırabileceksiniz. Sistem makine öğrenmesi temelli olduğundan, belli bir içeriği ne kadar detaylı tanımlar ve ne kadar çok etiket kullanırsanız o kadar gelişecek ve “Tony Blair’in Ankara ziyaretinde dönemin başbakanı ile el sıkıştığı bir fotoğraf”, “2004 yılında üretilmiş M-435 modelli tüm ürünlerimizdeki renk bozuklukları” veya “meyvelerin dans ettiği son reklam filmimize çocuklardan gelen tepki” gibi oldukça spesifik içerik aramalarınıza cevap verebilecek duruma gelecek. Yani Papilon size, sizin gibi düşünebilecek, tam istediğiniz bilgiye en kısa sürede ulaşmak üzere programlanabilecek ve sizin çalışma usullerinizi “öğrenebilecek” bir sistem sunuyor.

Papilon Bulut Temelli Multimedya İşleme ve Obje Tanıma Sistemi, içerik küratörlüğü yaparak ihtiyacınız olana erişmenizi ve bu sayede farkında olmadığınız benzerliklerin, kesişimlerin ve davranış ve eylem şablonlarının farkına varmanızı sağlar.

Bu sayede bir eylemin toplumda ne kadar yaygın, bir tepkinin müşteri kitlenizin ne kadarına özgü veya bir cümlenin bir siyasi liderin anlatımında ne kadar etkin olduğunu görebilir, toplumu daha önce hiç olmadığı kadar isabetli ve etkili analiz edebilirsiniz.

İçinde yaşadığımız karmaşık ve gürültülü çağın karkarmaşasının arkasına gizlenmiş düzenini ve alışkanlıklarını keşfetmek ancak veriyle mümkün. Bu yüzden güvenlik güçlerini, özel girişimleri ve medya kuruluşlarını bu düzeni hep birlikte keşfetmeye ve iyileştirmeye davet ediyoruz.

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.