×
BLIP

• Blip

(isim): Sahte para ve doküman tespiti yapan Papilon yazılımı.

BLIP Nedir?

Dünya üzerinde kullanımı yasal olan pek çok ürün ve nesne suça alet edilmekte belge yazıcılar, insana yarar sağlamak için üretilip yasadışı amaçlar için kullanılan eşyaların başında geliyor. Özellikle renkli yazıcılar, sahte kimlik ve pasaportların yapımında ve sahte para basımında sıkça kullanılıyor. Papilon BLIP, bu yazıcılarla üretilen sahte banknot ve belgeleri tespit etmek üzere geliştirilmiş bir yazılımdır.

BLIP Nasıl Çalışır?

Yazıcı üreticileri, sahtecilik suçlarının önüne geçmek için, ürünleriyle alınan çıktılara, çıplak gözle görülmeyen, minik sarı nokta dizileri eklerler. Bu diziler, aynı markanın aynı model yazıcılarında bile farklılık gösterir. Yani, her nokta dizisi, yalnızca bir yazıcıya ait bir imza niteliği taşır. BLIP, sarı nokta dizinlerini karşılaştırarak bir banknotun veya belgenin yasal yollarla basılıp basılmadığını tespit eder. Aynı zamanda, özellikle sahte para tespitinde, yasal yollarla basılan paraların seri numaraları ve örnek sahte paraları da kullanır.

Neden BLIP?

1- RGB-CMYK Dönüşümü

Kağıt ve bilgisayar ekranı ışığı farklı biçimlerde yansıtırlar. Yansımadaki bu farklılık, aynı rengin veya nesnenin insan gözü tarafından ekranda farklı, kağıt üzerinde farklı algılanmasına sebep olur. Bilgisayar ekranında kullanılan renk sistemi RGB, kağıt baskıda kullanılan ise CMYK’dır. Basılı materyal olan parayla ilgilenen BLIP, bu algı farkını ortadan kaldırmak için ekranda görünen banknotları RGB’den CMYK koduna dönüştürür ve algı farklarını ortadan kaldırır. Bu da uzmanlara sağlıklı karşılaştırmalar yapma imkanı tanır.

Papilon Blip
Papilon Blip
Papilon Blip

2- Otomatik & Manuel Sorgu Seçenekleri

BLIP otomatik ve manuel olmak üzere iki sorgu moduna sahiptir. Otomatik sorguda banknotun tüm ayırt edici özellikleri verisetinde sorgulanırken manuel modda sadece uzmanlar tarafından işaretlenen alanlar sorgulanır. Manuel sorgu, uzmanların tecrübe sonucu yalnızca bakarak verdikleri “sahte” veya “gerçek” kararlarının sağlamasını yapmak veya süreci daha da hızlandırmak için kullanılabilir.

3- Zengin Veri Havuzu

BLIP’in veriseti yalnızca farklı tarayıcılardan alınan sarı nokta dizinlerini içermez. Aynı zamanda Dünya çapındaki merkez bankaları ve darphanelerin sahte para basma gibi suçlarla mücadele etmek için bastıkları örnek sahte banknotları ve gerçek banknotların seri numaralarını da içerir. Bu da, yazılımın doğru karara varma olasılığını büyük ölçüde artırır.

Papilon Blip

BLIP Nerede Kullanılır?

  • Güvenlik güçleri tarafından, sınır kapıları ve havaalanlarında gerçek olup olmadığı tespit edilemeyen kimlik ve pasaportların incelenmesinde,
  • Organize suçlarla mücadele ekipleri tarafından kimlik ve belge sahteciliği ve sahte para basımı gibi suçların tespitinde,

kullanılır.

BLIP’e Ne Zaman İhtiyaç Duyarsınız?

BLIP’e organize suçlarla savaşırken, ele geçen delilleri tek tek elle kodlayıp karşılaştırmakla vakit kaybetmek istemediğinizde, güvenilir ve isabetli sonuçlara ulaşmak istediğinizde ve ülkeye sahte pasaportla giriş yaparak kamu huzurunu ve güvenliğini tehdit edebilecek kişileri tespit etmek istediğinizde ihtiyaç duyarsınız.

BLIP’i Kim Kullanabilir?

BLIP belgeler üzerindeki ayırt edici özelliklerin kodlanmasını ve karşılaştırılmasını önemli ölçüde kolaylaştırır. Bununla birlikte BLIP’in ideal kullanıcısı belgede sahtecilik ve sahte para konularında eğitim almış uzman emniyet personelidir.

blıp

Sahte Para ve Döküman Tespit Yazılımı

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.