×

Biyometrik Entegre Plaka Tanıma Geçiş Sistemi

• Biyometrik Entegreli Plaka Tanıma Sistemi

(isim tamlaması): Papilon’un birbirini tamamlayan güvenlik modülleri ile kurduğu yüksek güvenlik sistemi.

Biyometrik Entegreli Plaka Tanıma Sistemi Nedir?

Papilon’un biyometrik entegreli plaka tanıma sistemi, nükleer santraller gibi kritik merkezlerin, güvenlik riskinin daim olduğu millet meclisleri ve devlet binalarının, özellikle askeri teknoloji alanında çalışmaların yürütüldüğü merkezlerin ve piyasada satışı yasak veya hayati öneme sahip malzemelerin bulundurulduğu laboratuvarların giriş ve çıkışlarında kullanılan çok modüllü bir sistemdir.

Biyometrik Entegreli Plaka Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Papilon’un biyometrik entegreli plaka tanıma sistemi, yapay zeka ve makine öğrenmesi üzerine kuruludur. Sisteme, sırası ile araç tanıma, plaka tanıma ve karakter tanıyarak doğrulama öğretilir. Bu sayede, aldatma girişimlerine karşı bağışık bir sistem ortaya çıkar. Biyometrik entegreli plaka tanıma sistemini bir geçiş kontrol ünitesi olarak düşünmek mümkündür. Çalışma prensibi aynı olmakla birlikte, plaka tanıma sistemi insanların değil araçların ayırt edici özelliklerine odaklanır. Algıladığı bir plakayı verisetinde bulunanlarla karşılaştırır, eşleşme olması halinde araç girişine izin verir, aksi halde merkeze girişi engeller. Bununla birlikte, sistem biyometrik entegreli ve çok modüllü bir yapı olduğundan, yalnızca aracın onaylanması yeterli değildir. Bu yüzden, bina girişlerinde sürücülerden iris veya yüz görüntüsü gibi biyometrik verilerini kullanarak ikinci bir geçiş kontrolünden geçmeleri istenir. Bu sayede, aracı kullananın yetkili personel olduğundan emin olmadan, kuruma giriş yapılamaz.

Neden Biyometrik Entegreli Plaka Tanıma?

1- Geniş Modüler Seçenekler

Papilon’un biyometrik entegreli plaka tanıma sistemi, ihtiyaca ve arzu edilen güvenlik düzeyine göre farklı sistemlerle entegreli olarak kullanılabilir. Kapılar ve garaj kapıları gibi gündelik ve alışılmış yapılara ve iris tarayıcı ve yüz tanıma sistemleri gibi biyometrik ünitelere entegre edilerek iki, hatta üç adımlı güvenlik sağlayabilir. Bu özellik, personel araçlarıyla kuruma giriş yapmaya çalışan yabancılara engel olacaktır.

2- Yapay Zeka & Makine Öğrenmesi

Standart plaka tanıma sistemleri, plaka tespiti için OCR (optik karakter tanıma) olarak adlandırılan bir metot kullanırlar. Söz konusu metotta, plaka dijital ortama aktarılarak karakterler tek tek tanınır. Bu da, elinde plaka ile yürüyen bir kişinin veya hareket halindeki herhangi bir nesneye yerleştirilen plakanın sistem tarafından kabul edilmesine sebep olur. Papilon sistemi ise yapay zeka ve makine öğrenmesini kullanır. Bu sayede, önce araç tanınır ve sistemi yanıltma girişimlerine karşı önlem alınmış olur. Ayrıca, OCR’ın aksine, Papilon’un yapay zeka temelli sistemi, aracın hangi noktasında olursa olsun plakayı yakalayarak tanıyabilir.

3- Dahili ve Merkezi Sorgu Seçenekleri

Papilon biyometrik entegreli plaka tanıma sistemi, dahili bir biyometrik ve plaka veriseti ile bahsedilen merkezlere erişim kontrolünde kullanılabileceği gibi, merkezi ve ülke çapında taşıt kayıtlarının bulunduğu bir veriseti ve merkezi APFIS ile gümrüklerde ve sınır kapılarında, kimlik kontrolünün yanı sıra, araç kontrolü yapmak için kullanılabilir.

Biyometrik Entegreli Plaka Tanıma Sistemi Nerede Kullanılır?

  • Çeşitli kamu ve özel kuruluşlar tarafından erişim kontrolünde,
  • Gümrük bakanlıkları ve sınır güvenlik personeli tarafından araç ve sürücü kontrolünde,

kullanılır.

DAHA FAZLA KULLANIM ALANI İÇİN

Nükleer Santral Güvenliği

NÜKLEER FELAKET KABUSLARI GÖRMEMENİZ İÇİN SİZİ KORUYORUZ!

Sınır Güvenliği

Siz rahatça uyuyun, biz güvenliğiniz için TEKNOLOJİYİ UYANIK TUTUYORUZ.
SINIR GÜVENLİĞİ

Biyometrik Entegreli Plaka Tanıma Sistemine Ne Zaman İhtiyaç Duyarsınız?

Araçla giriş-çıkışın yaygın olduğu kritik merkezlerde yalnızca araç kontrolü veya yalnızca sürücü kontrolü ile yetinmek istemediğinizde, üst düzey güvenlik ihtiyacınız olduğunda, kaçakçılık ve uluslararası illegal taşımacılık gibi suçların önüne geçmek istediğinizde ihtiyaç duyarsınız.

Biyometrik Entegreli Plaka Tanıma Sistemini Kim Kullanabilir?

Biyometrik Entegreli Plaka Tanıma Sistemi, kurulumun ardından herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymadan çalışır.

Son Derece Entegre Edilebilir:
Bağımsız bir sistem olarak veya çeşitli Geçiş Kontrol Sistemlerine yazılım
eklentisi aracılığıyla plakalı kapıları açabilme özelliği vardır.


Hızlı Adli Tıp:
Bilinen LP verilerine göre video kayıtlarını arama yeteneği, adli tıp süresini
kısaltarak güvenlik görevlisinden hızlı ve verimli bir yanıt alınmasını sağlar.


Gelişmiş Arama:
Tam ve kısmi plaka numarası, tarih, saat, araç tipi, renk ve diğer tip özellikleri
önceden aramak için kullanır.


Otomatik Uyarılar:
Araç plakasının bir “uyarı tetikleyicisi” olarak kullanılması, operatörün müdahalesini
gerektirmez ve insan hatasını ortadan kaldırır.


Kolay Veri Keşfi:
Tüm ALPR meta verilerinin merkezi bir deposu, gerçek zamanlı ve geçmiş LP
verilerine erişim sağlar. Sistem depolama kapasitesine göre esnek veri depolama
ve kurtarma limitleri bulunur.


Gelişmiş ve Çok Dilli OCR:
%95 doğrulukla tam destek Arapça ve Latin plaka numaraları.

BEOGS

Biyometrik Entegre Otomatik Geçiş Sistemi

BEOGS

Biyometrik Entegre Otomatik Geçiş Sistemi
Daha fazla bilgi için

ACCESS RADAR

Geçiş ve Devamlılık Kontrol Sistemi

ACCESS RADAR

Geçiş ve Devamlılık Kontrol Sistemi
Daha fazla bilgi için

GÜVENLİK İZLEME SİSTEMİ

GÜVENLİK İZLEME SİSTEMİ

Daha fazla bilgi için

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.