×
PYUZ

A Face Recognition Software

• Pyuz

(noun): A face recognition software based on recorded visual materials such as photographs and videos.

What is PYUZ?

PYUZ is Papilon^s face recognition software that does face recognition from photographs and videos. Unlike some face recognition systems, PYUZ is able to recognize faces from moving image, such as videos or CCTV footage. This feature allows PYUZ to run queries from videos, and is especially useful in processing visual evidence collected from crime scenes. Thanks to it, suspects and criminals can easily be identified from security footage. Thanks to its cross-referencing feature, PYUZ can run inquiries from video footage in the photograph dataset and the vice versa.

How Does PYUZ Work?

PYUZ is a face recognition software relying on photofit sketches and models, headshots, other photographs, and videos. PYUZ datasets can contain biometric photographs taken with a Papilon device such as FK-2T and/or photographs taken with different equipments, cameras, photographs transferred to the system via document scanners, videos, CCTV footage, or photofit models that are created with hand or a photofit software such as Papilon’s KLIM 3D. All this visual can be utilized in running identification and verification queries. PYUZ codes faces by using anthropometric stereotypes and the established concepts and compares the coded images to the already-coded samples in the dataset. After comparing the visuals, PYUZ lists match results in decreasing resemblance/match rate order. Thanks to its solid matching algorithm, PYUZ displays the right candidate at the top of the list, however, the operator is free to do a double-check or weigh the results with a human – and an expert – eye.

Why PYUZ?

1- REAL TIME RECOGNITION

With PYÜZ integrated terminals and cameras, you can find faces from the snapshot recording and query the dataset for person identification and verification. Thanks to this feature, identification becomes easier in field works.

2- Identification from Photos and Videos

Standard face recognition softwares use photographs to run inquiries. PYUZ, on the other hand, can use both photographs and video content eliminating the extra step of the system’s breaking the footage down into frames, and thus provides faster results.

Papilon Pyüz
Papilon Pyüz

3- Automatic and Manual Coding

Faces entered into PYUZ are coded automatically before inquiry. Automatic coding sets reference points for the matching algorithm to identify or verify a given face. However, while working with low quality and low resolution images, experts may opt to code the face manually. Various coding options ensures time efficiency while allowing expert opinion to be actively decisive in the process.

4- KLIM 3D Integration

PYUZ can be integrated to Papilon’s photofit modelling software KLIM 3D. That way, the models created with KLIM 3D can be run in PYUZ dataset for suspect identification. The high quality of KLIM 3D models allows PYUZ’ matching algorithm reliably compare the said modules with photographs and faces taken from video frames. PYUZ’ matching algorithm lists the matches in decreasing resemblance order.  The overlaps in match lists provided for different models of the same suspect allows the experts to determine the real culprit in cases where the eyewitnesses convey differing descriptions about the suspect.

Papilon KLIM 3D
Papilon Pyüz

5- APFIS Integration

PYUZ can be integrated to Papilon’s signature service, APFIS. While creating biometric profiles in APFIS, people’s faces are added to their finger and palm print information. This creates a two-step biometric authentication system that guarantees matching accuracy. In cases where a visual record of the event is not possible, the suspect’s face can be found in minutes by running the suspect’s fingerprints in APFIS.

Where to Use PYUZ?

PYUZ is used by law enforcement authorities and public service officials for suspect identification and in identity verification.

When Will You Need PYUZ?

You will need PYUZ when you want to identify someone or to verify the identity of someone, when you want to perform reliable identifications when all you have is a low resolution image, and when you want to identify suspects.

Who Can Use PYUZ?

PYUZ is a facial coding and analysis system. The scientific principles governing this process requires PYUZ to be used by criminal investigators and biometrics specialists.

PYUZ SMART MOBILE TERMINALS

PAPILON PYUZ Smart Mobile Terminals can capture face images over streaming video. It is a mobile system that can also search queries from watch lists in real-time.

PAPILON PYUZ Smart Mobile Terminal that can be installed on a smartphone provides you:

  • PYUZ server with TCP/IP connection to download and update local watchlists
  • Receiving and encrypting video streams from smartphones/smart glasses/body cameras
  • Coding and detecting faces of individuals that comes to cameras field of view
  • Real-time pairing of images with local watch lists (“black list” or “white list”)
  • Sending identification results to smartphones/smart glasses instantly

pyuz

A Face Recognition Software

FEATURES

Ability to use video footage, photographs, and digital images in comparsion and matching

Ability to add subject description

Automated facial coding

Fast inquiry

Integratable to the central database

AVANTAJLARI

Integratable to APFIS
Integratable to KLIM 3D
User-friendly interface
Customizable modular structure
Platform flexibility (Operates on Linux, Windows etc.)

OTHER FACE RECOGNITION PRODUCTS

KLIM 3D

SNAPFACE

CELEBRITY HUNT

CELEBRITY HUNT

For More Information

FACE SDK

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.