×
VIDEO MONITORING SYSTEM

• Video Monitoring System

(noun phrase): Video monitoring system that consists of Papilon’s high-resolution VSS video cameras and a video recording server.

What is Papilon Video Monitoring System?

Papilon Video Monitoring System is a video-based security system designed for the use of shopping malls, schools, private, and public enterprises The system is equipped with features that set it apart from the standard CCTV system in the market.

How Does Papilon Video Monitoring System Work?

Owing to its movement and light sensors, Papilon video monitoring system starts auto-recording as soon as it detects a change in the environment’s lighting conditions or any movement, even a small gesture within the frame. That way, it is ensured that no detail escapes the eye. In addition, thanks to its voice recording feature, Papilon Video Monitoring collects and records the sounds in the environment to better contextualize and clarify the acts of the subjects.  When it plays the same video from the archive, Papilob Video Monitoring plays the video with original sound.

Why Papilon Video Monitoring System?

1- Uninterrupted Recording

Papilon Video Monitoring System is designed to be capable of recording 24/7 and simultaneously archive the footage.

PAPILON Teknoloji
Güvenlik İzleme Sistemi

2- UPS Power Supplies

Thanks to its uninterrupted power supplies, Papilon video mıonitoring system can operate up to four hours following a power outages.

3- Twelve Frames & One Monitor

Papilon Video Monitoring System can show and manage real-time footage taken from twelve video cameras on one monitor.

Güvenlik İzleme Sistemi
Güvenlik İzleme Sistemi

4- Flexible System Size

Given that the necessary bandwidth and server capacity is provided, Papilon Video Monitoring offers a quite flexible and expandable user experience. That way, you do not need to search to equip your annexes, new offices, or additional facilities with an equally reliable system, pay thousands of dollars to connect them, and store the data at one place. Papilon Video Monitoring System can be expanded at a scale that meets your needs.

5- Automatic Maintenance

Regular functionality checks are run on the system automatically and if any improperly functioning features are detected, the system repairs itself.

Güvenlik İzleme Sistemi

6- Access Control

Papilon Video Monitoring System can be used only by IP addresses that are authorized to access the system. Moreover, the video archive is password-protected allowing only the authorized personnel to access the records.

Where to Use Papilon Video Monitoring System?

Papilon Video Monitoring System can be used;

  • In collecting reliable visual evidence to be presented at courts by counselors and state’s attorneys,
  • In private enterprises to monitor the compound for any possible security threat and ensure the safety,
  • In shopping malls to create an environment where people can engage in recreational activities with a peace of mind and prevent risks that could come with crowds,
  • In schools to ensure the students’ safety and prevent situations that pose threat to the school security,
  • In hospitals monitoring the patients, but in particular the ones who are embedded, suffer from debilitating diseases that might make calling for help hard, and the patients who suffer from mental illnesses and therefore are vulnerable or pose a certain threat to the society.
  • In homeless shelters and nursing homes to ensure the security of the residents.

FOR MORE USAGE AREAS

CENTRAL BIOMETRIC SECURITY SYSTEM FOR NUCLEAR POWER PLANTS

STADIUM SECURITY

STADIUM SECURITY

E-GATE AIRPORT SECURITY

When Will You Need Papilon Video Monitoring System?

You will need Papilon Video Monitoring System when the incomplete or context-lacking nature of visual evidence might affect the judgment of the judicial authorities, when you want to protect stores that sell valuable goods such as jewelry or exclusive products and may often be targeted by thieves or trespassers, and when you want to keep the most vulnerable of us; children and the elderly safe. You will also need the system when you want to monitor the employee behavior at your workplace to ensure that proper conduct is maintained in interpersonal relationships and professionalism is intact and fully adopted at your organization.

Who Can Use Papilon Video Monitoring System?

The system without the need for an operator or a system manager following the installation. However, the tasks such as extracting the video archives and screening the footage for any alarming situation can be carried out by authorized security personnel.

Papilon Video Monitoring System

FEATURES

Ability to record the objects and movements within the capture range

Adjustable system sensitivity to stimuli such as light and movement

Ability to watch real time footage and close circuit archive records using the web interface

Bringing up the video monitoring frame automatically upon a signal from the movement or light sensors

 

Advantages

Suitable for Linux and Windows
Replay feature with real time sound recording
Easy access to the archives and different tabs
Multi-window view up to twenty frames
Magnify window option
Easy navigation on the desktop monitor

OTHER ACCESS CONTROL PRODUCTS

BEOGS

Biometric-integrated Access Control and E-gate System

BEOGS

Biometric-integrated Access Control and E-gate System
For more information

LICENSE PLATE RECOGNITION

Biyometric-Integrated License Plate Recognition System

LICENSE PLATE RECOGNITION

Biyometric-Integrated License Plate Recognition System
For More Information

ACCESS RADAR

Access Control and Efficiency Measuring Systems

ACCESS RADAR

Access Control and Efficiency Measuring Systems
For More Information

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.