×

Access to health services can only be optimized by adjusting health policies parallelly to social and demographic changes and via a collaboration between

the governments and health authorities.

The diagnosis and treatment procedures, preventive procedures, and improving public health are all sub-topics under healthcare. This means that the expression healthcare does not only refer to regulatory measures and hospital services, it also refers to many social programs, outreach efforts, service and appointment system design and many other areas functional in making healthcare more easily accessible and more efficient most of which are invisible to healthcare receivers.

Papilon Sağlıklı Biyometrik Provizyon Sistemi

In addition to these complementary branches, while measuring the efficiency of a healthcare system, experts need to look at the structure of healthcare providing organizations and whether it is fairly designed. They also need to look at cost-effectiveness of the steps taken, financial situation of the organization, amd the extent and type of services provided. Due to growing need for affordable and accessible healthcare, it is now a must for healthcare providers to wisely distribute their resources to ensure the efficiency and sustainability of their organizations. Detecting the tendencies in healthcare service use and collecting data about the incidence and prevalence trends regarding diseases along with other epidemiological data will allow the healthcare providing organizations to be prepared in times of surging demand such as fast-spreading infections. It will also allow them to manage their services in the best way possible by knowing their patients and their susceptibilities to various diseases.

Today, health and disease are not regional concepts,

one crack in the health system of one region, or one viral infection creates a worry and sometimes concrete damage worldwide. The ease and comfort of intercontinental travel makes diseases that are carried via air of bodily fluids easy. This makes it a necessity to fight with infections spreading worldwide with extended counter-measures, collaboration between institutions and health and government authorities, and a wide service network carefully designed to meet the needs of as vast a population as possible. Advancing technologies offer both private and public health organizations ways to offer sustainable and expansive healthcare despite the increasing costs by allowing them to save time, the most valuable thing we all have, and minimize effort devoted to errands. Healthcare providers that are aware of these opportunities fastly turn to technological solutions that will allow them to cut back on costs that does not jeopardize a patient’s health or financial situation, and increase the quality of healthcare that way.

Health economics is a branch of economics that concerns with the value created by healthcare organizations, their costs, and their procedural structure. The duty of the regulators within the health sector is to keep costs at a manageable level while prevent any compromises on part of patient care, and increase quality. To maintain the ideal order in the sector, it is essential that these regulators to define and group the ethical breaches within the sector while also defining and offering the best practices to reduce costs.

The common ethical breaches in the health sector can be defined as;

● Medical ID theft,

● Billing the patient for a service that had not been provided.

● Prescribing or ordering treatments or tests that are not essential for the treatment of the patient to increase the costs.

● Listing the treatment or service provided under a different category or with a different code to recei

Against the damages and reputation loss that can be caused by identity theft in health services, the organizations are turning to a technology that offers marginal accuracy and effectively prevents identity thefts. Tody, biometric identity verification had become an active part of health organizations’ internal control mechanisms. Biometric control systems verify a person’s ID by using unique biological and behavioral features such as their irses, faces, or postures etc. Using biometric technology to control access to the services, data, treatment facilities, and assets successfully prevents misuse and exploitation of the patient’s identities, their data, and the organization’s valuable and confidential assets.

Verifying a person’s identity correctly is the first step towards providing her with the care that she deserves

as verifying patients’ identities also means verifying their medical history and thus constitutes the first phase of devising a treatment plan. So, any mistakes or gaps in ID verification may result in the loss of human life, and can bring huge liabilities. However, in the current situation where the whole world battles with the coronavirus, and in possible future outbreaks, providing means that are compliant with preventive measures and social distancing is a must. Because of that Papilon offers no-contact iris and face scanners to verşfy the identities of patients and of the hospital personnel.

With Papilon’s no-contact biometric verification units,

it is possible to inquire people’s insurance information and their rights to services defined by it. With our systems, the patients’ biometric data gets matched to the electronic records kept in the databases and is used both to enable access to healthcare services, and to allow the authorized healthcare professionals access to the patients’ records, their test results, previous treatments, MRI and other imaging results to help them devise the ideal treatment planç Lastly, these records can also be used to determine any discrepancies and abuses of the patient’s insurance or financial situation and allow healthcare administrators to spot any misconduct right on time.

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.