×

Papilon’s live-scanning fingerprint scanners are designed to capture fingerprints and send them to a database for later inquiries. Each scanner is designed to be used in different situations and equipped with various capabilities that fit to the security needs of different organizations. Thanks to their impact-resistant design, Papilon fingerprint scanners can be carried to every corner of the world and are suitable to be used in the field. They can operate under extreme environmental and climatic conditions, and excessive moisture.

Papilon ls4421

LS-4421

Live Scanner

LS- 4421

Live Scanner
For more information

LS-1101

Real Time Finger and Palm Print Scanner

LS - 1101

Real Time Finger and Palm Print Scanner
For more information

LS-01

Flat Print Scanner

LS - 01

Flat Print Scanner
For more information

LS-11

Flat and Rolled Fingerprinting

LS - 11

Flat and Rolled Fingerprinting
For more information
mt01_0004

Mobile

Borders, migration bureaus, refugee camps, crime scenes, traffic… Places where the density of crowds and disorder can intervene with the critical registration and control processes, and increases the risk of error. Besides, traditional methods vastly fail to satisfy the needs of such organizations in a globalized world where migration is a hot topic. Papilon’s mobile solutions are designed to tackle these problems. You do not have to register people in cramped buildings or wait for a convenience to occur for a citizen or migrant to walk in and get registered. Their ergonomic and portable design makes them ideal to be used in the field. Their multi-functional and flexible structure enable them to meet any need that could arise in the field. They can handle many tasks from creating tenprint cards to taking photographs, from registering prints to running inquiries via local or central datasets. Papilon mobile units think ahead for you.

MT-01

Identity Check Terminal

MT-01

Identity Check Terminal
For more information

MT-06

Mobile Biometric Terminal

MT-06

Mobile Biometric Terminal
For more information

MT-07

Mobile Biometric Registration and Query Terminal

MT-07

Mobile Biometric Registration and Query Terminal
For more information
Papilon M

M

Mobile Biometric Workstation

M

Mobile Biometric Workstation
For more information

M-SLIM

Mobile Biometric Workstation

MSLIM

Mobile Biometric Workstation
For more information

FK-2T M

Mobile Biometric Photography Station

FK-2T MOBILE

Mobile Biometric Photography Station
For more information

ACCESS CONTROL

In today’s world where multi-step authentication is the norm, for public and private organizations and critical centers using multiple technologies for safety is a necessity rather than going the extra mile. Papilon access control systems offer high security combine traditional security measures such as automatic doors and turnstiles with biometric modules. Multiple biometric modules can be combined in one module to offer top level security. Papilon’s access control systems serve many purposes including measuring employee efficiency, limiting access to critical centers, laboratories, newborn units and ICUs. Plus, their flexibility allows for many modular combinations and areas of use to emerge.

GK-01

GK-01

Fingerprint-based access control system
For more information

TURNİKELER

IRIS

Papilon’s iris-based systems consist of digitized iris data produced by Papilon Zirkon iris scanner and a dataset to store the said data. It operates as a space-efficient, stand alone access control unit. Thanks to its moveable head, people of different height can use the device with ease. The system guides the users with vocal instructions. As soon as the eyes get into the frame of the scanner, scanning starts automatically. The system sends the digitized scan to the dataset for inquiry. If a match is found, the system enables access, otherwise it blocks entrance. All this process takes less than two seconds.

face

Papilon face scanners detect more than one hundred distinctive points on the human face, and can recognize faces from visual material such as photographs or video footage, and from live faces. The reference points used by Papilon scanners in face recognition exceed the reference points used by other scanners on the market. This makes Papilon face scanners immune to be misled by accessories, beard, moustache, and face additives.

Papilon FK3

FK-2T

Biometric Photography Station

FK-2T

Biometric Photography Station
For more information

FK-3

Portable Biometric Registration Unit

FK-3

Portable Biometric Registration Unit
For more information
Papilon Persee

VIRTUAL REALITY

Papilon’s virtual reality applications and glasses open the doors of new worlds to you! With Papilon’s virtual reality applications, you can transform into the heroes of the fireside stories and fairytales you heard as a child! You can live another time. In addition their entertainment-oriented uses, Papilon’s virtual reality solutions can aid you in a myriad of settings from hospitals to laboratories. All the components of Papilon’s VR solutions are produced with utmost attention paid to naturality and the reality of the experience, and it is ensured that the control is in the user’s hands.

PERSEE

World’s First Camera Computer

PERSEE

World’s First Camera Computer
For more information

ASTRA

Multi-Functional 3D Camera

ASTRA

Multi-Functional 3D Camera
For more information

BALLISTICS

Bullets are the real witnesses to crime. Examining bullets and cartridge cases give information about the gun used in the crime, the firing distance, which type of surface the bullet hit, from which angle it was fired and more. These pieces of information are key to solving crimes committed using firearms. Papilon’s ballistic scanner enables a thorough study of the bullet and the cartridge case.

Papilon Ayak İzi Tarayıcı

FOOTPRINT

Papilon’s footprint scanners adhere to your safety. Papilon footprints scanners are with you at every step of the way to comprehensive security. Their flexible design make them ideal to be used in monitoring newborn units and ensuring the safety of babies, and in identifying suspects.

ADULT FOOTPRINT SCANNER

ADULT FOOTPRINT SCANNER

For More

BABY FOOTPRINT SCANNER

BABY FOOTPRINT SCANNER

For More

CRIMINAl

Criminals hide in details. However, many details and pieces of evidence left in crime scenes could not be detected with bare eyes, under ordinary lighting. With this awareness, Papilon produced devices that could allow the crime scene experts to examine and photograph pieces of evidence under special lighting. Thanks to Papilon’s criminal examination solutions, details that could not be emphasized or observed with fingerprint dust and tape could be studies thoroughly.

FOSKO

Criminal Evidence Photographing Kit

FOSKO

Criminal Evidence Photographing Kit
For More Information

EXPERTLAB

Criminal Evidence Analysis Kit

EXPERTLAB

Criminal Evidence Analysis Kit
For more information

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.