×
FK-4
FK-4

• FK-4

(noun): A compact, face-recognition based access control unit that.

What is FK-4?

FK-4 is an access control unit equipped with Papilon’s superior facial recognition algorithms. Thanks to its easy-to-use interface, FK-4 can be used by people of all ages without any technical knowledge.

How Does FK-4 Work?

FK-4 is a facial recognition device that is based on a matching algorithm. The facial images (mugshots) of users are collected and stored on a local dataset. Located at entrances, counters, and offices, FK-4 enables or denies access, identifies and verifies the identity of the person in question and serves as a gateway to the services, information, and places the person is entitled to FK-4 use.

Why FK-4?

1- Wide Scanning Range

FK-4 can recognize faces from up to one meter.

Fk-04 WIDE SCANNING RANGE
fk-4 geçiş ünitesi

2- Compact Design

FK-4 is a single module, portable unit that fits into the inner aesthetic and flow of every space. Due to its compact design, it is easy to increase the number of units to meet the needs of ever-growing organizations. It is also easy to transfer the device between offices, departments, and organization headquarters.

3- Easy Integration

FK-4 can easily be integrated into turnstile or sliding door based access control units, AI-based licence plate recognition systems and other multi-modular biometric recognition systems.

Fk-4 Kolay kurulum
fk-4

4- Optimizes Lighting

FK-4 can be used in many spaces with different types and levels of lighting without worrying about capture quality or recognition precision. The device provides optional artificial lighting to optimize the image and match quality in dimly lit and dark spaces.

5- Heat Sensor

With its added-on infrared heat sensors, FK-4 can detect foreign objects and determine the body heat of a person. The heat sensor can detect additives (such as earpieces) as their heat is different from that of a human body. This prevents attempts of changing one’s look via additives to mislead the system and can detect wearables that could compromise the security of a space. The heat sensor can also be utilized to detect signs of contagious diseases or to detect an agitated mood/unordinary emotional state that could be a harbinger of violent or indecorous conduct.

Papilon Cezaevi Güvenliği
fk-4 entegrasyon

6- Contactless Security

As a facial recognition based identity recognition and verification system, FK-4 does not require contact with a device in order to authenticate one’s identity. This feature provides a hygiene-friendly user experience and is particularly advantageous at spaces visited by a large number of people on a daily basis.

Where to Use FK-4?

FK-4 can be used as an access control unit at critical centers demanding maximum security such as nuclear power plants, state laboratories and biodefense organizations, commercial laboratories and IVF centers that contain biological samples and data of a very large number of people. It can be utilized in enhancing the security at state buildings, national assemblies, and councils. At hospitals, FK-4 can be used in limiting access to certain units such as the newborn units, maternity and psychiatric wards, ICUs and NICUs and epidemiology wards. It can also be used at social service organizations and banks both to enhance security and optimize and personalize services. It can be used to keep entry and exit logs of the staff and measure employee efficiency.

When Will You Need FK-4?

Private enterprises need FK-4 to keep staff logs, measure employee(office/store efficiency, measure the visitor and customer density, and to customize services. Banks can use it to direct their customers to the right department and to provide personalized financial consultancy, services, and plans.  At public enterprises, FK-4 serves as an access control unit that solidifies security, but it can also be used to properly receive and host VIP visitors such as diplomatic guests and international overseers, to ensure their security and provide a virtual security escorting system within the premises without worrying the guests. At social service organizations, FK-4 can be utilized to provide customized help and support plans for citizens in need of help. At hospitals, it can be used for density measurements, access control and security enhancement, and to keep medical staff’s on-call logs. It is a functional tool that adds to the quality of both private and public services and increases customer/citizen satisfaction.

Who Can Use FK-4?

FK-4’s use does not require any specific technical knowledge or the presence of an operator. Following the installation, the device operates on its own and can be used by everyone regardless of age or ableness by just looking to a screen.

FK-4

A compact, face-recognition

FK-4

FEATURES

Wide scanning range

Compact design

Easy to use and transport

Easy integration

Different lighting options

Heat sensor

Touchless security

ADVANTAGES

Portable device
Appropriate for multimodal use
Automatic recognition that eliminates button pressing & touchless security
Various lighting options

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.