×

Air travel has become the standard not only for international and intercontinental travel but also in travels between cities. Decreasing travel costs and time efficiency make air travel attractive. This makes airports more crowded than ever. Airports are frequented not only by citizens who travel within their countries, but also by diplomatic visitors, state officials, foreign and domestic tourists, and immigrants. This density makes airports vulnerable to acts of provocation, terror, and organized crime.

As terrorism becomes an increasingly global threat, the proportions of the problem makes such vulnerabilities intolerable.

Unfortunately, it is not possible to fortify airports against crime by increasing the number of security personnel or the resources allocated to security. The anthill crowdedness of arports obliges security personnel to mince their attention to attend to more than one problem or check more than one subject, and in such an environment gaps and blindspots are inevitable. Therefore, airport security must be entrusted to flexible and expandable technological systems.

 

Papilon Airport Security Solutions offer all that is required for high security airports.

The Biometric Integrated E-Gate system verifies the identities of citizens, tourists and immigrants using biometric data and detects any potentially dangerous person right at the door. Thanks to the E-Gate, people who have affiliations to previous crimes can be effectively filtered.

The Papilon Biometric Integrated E-Gate system, which can work both with the central biometric data management system APFIS and local databases, prevents the entry of these people by creating watch lists containing the records of suspects and criminals. The central dataset ensures that all citizens go through security control within seconds, preventing long queues and stampedes. Biometric modules integrated to the E-Gate verifies the identities of citizens separately. This means that every conclusion or match is duble-checked with the help of at least another module. This double check mechanism minimizes the margin of error and ensures high accuracy.

Our system prevents possible misidentification and mishandling

and protects both the citizens’ rights and the security organization’s integrity.

Prints taken with the E-Gate system are run within the central dataset for matches. If the said print returns multiple matches at the same match-rate, it means that the person in question likely committed document forgery and identity fraud. The prints taken with our modules are run within the both demographic and criminal datasets. Any matches from the criminal dataset hints that the person had been previously involved in a crime. If the system returns a print match linked to an unsolved case, this means that the subject was involved in an unsolved crime. Such breadth and depth is not possible with manual ID checks.

PAPILON Beogs
PAPILON-BEOGS-access-control

The central biometric data system APFIS stores individuals’ biometric data alongside their demographic and personal information. In this way, the document reader and chip reader integrated into the E-Gate can read the MRZ in the electronic Ids and passports and the information retrieved can be compared to the records stored in APFIS. Thus, any discrepancies between the information provided by APFIS and the MRZ hint at the use of inauthentic Ids, passports, or visas. This feature is very useful in detecting people who try to evade justice with the help of forged documents while they are pending a trial or a verdict.

Local datasets used with the E-Gate system are effective not only in identifying suspects but also in identifying and protecting diplomatic visitors, foreign entrepreneurs and investors, aand athletes who do not use the VIP entrances and exits, but could be targeted due to tensions in the socio-political atmosphere.

But Papilon’s airport security solutions comprise not only of the E-Gate. Papilon Security Monitoring System assists the security personnel with its great capacity to collect and store footage. The system can display real-time footage collected from ten different cameras on the same monitor. Its flexibility and scalability saves the administrators the trouble to integrate and mingle different systems together to decrease the pressure on the main system or establish new systems for avery annex building or new office. 

The system’s ability to monitor vast areas allow the personnel to “visually patrol” the area all the time.

Our real-time facial recognition system Papilon SnapFace is integrated into the Security Monitoring System and Nuitrack, Papilon’s skeleton analysis and motion tracking system extends the capabilities of Papilon Security Monitoring System far beyond an ordinary security camera system. SnapFace provides real-time, uninterrupted security control not only at the checkpoints and entrances and exits, but also at the entire airport, by querying the live image faces in the central face dataset. Thanks to SnapFace, not only the passengers but also non-travelers such as the relatives, officers, and store employees at the airport are checked to ensure safety.

Our skeleton and gesture analysis software Nuitrack, scans the footage for signs of violent behavior. Nuitrack can recognize more than one hundred actions such as pushing, hitting, yelling, and many others that could be signs of rush and rage. Thus, any violent or damaging behavior can be caught and prevented right at the onset. The system momentarily identifies the person who shows signs of violence via SnapFace, and relays the ID and location information to the security personnel for immediate action.

Thanks to its integrated, multi-modal systems, Papilon redefines security and shows that safety is not about systems, it is first and foremost, is about a holistic approach.

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.