×

The most famous of all fictional detectives is doubtlessly Sherlock Holmes. Throughout Doyle’s stories, his signature phrase is; "It’s elementary, my dear Watson". But in the first episode of the 2010 TV series based on Doyle's work, our detective uses Google's weather app to find out the weather in Cardiff! It's not that elementary anymore, is it my dear Watson?

It is not surprising that detective stories are published in series and air for seasons, or detective novels are brick-thick. Even though, these detectives represent the zenith of the human genius, they solve cases quite slowly by building and testing numerous hypotheses, and as the technology advances, they cannot solve cases without help from technology, as in the example above.

Because criminals also use technology.

Papilon Biyometri Sistemleri

We do not have three hundred pages and weeks to lose in detecting modern criminals. It takes a few hours for a criminal to jump onto an airplane, before the crime they committed is discovered by the law enforcement, and reach the other end of the world. It is incredibly easy to mislead traditional border checks and go abroad with a fake passport or visa. Today, combatting crimes requires the use of many technological tools, including Google weather. Security cameras are one such tool. They can tell you the suspect’s gender and age. But knowing these features will not take you far. Because this information only narrows the suspect pool down to several million. However, in order to serve justice, you need to know the answer to a very key and specific question:

"Who?"

APFIS gives you the answer to this question.

Biometric data of citizens are stored in a central and high-security database and later matched with the data presented at checkpoints or collected from crime scenes. The management and use of this data for the benefit of the society is vital as citizens should see their trust in delivering their personal data to authorities pay off in the form of safer and peaceful communities and effective law enforcement practices.

Papilon Apfis

Papilon APFIS is designed to allow the authorities responsibly manage and use biometric data and appropriately automate the functions of social state to serve the citizens better in every branch of public life. An acronym for automated palm and fingerprint identification system, APFIS systematizes the use of biometric data in both civil and judicial processes and offers revolutionary solutions that erase many problems from the literature.

stores the flat and rolled fprints of all ten fingers along with the citizens’ demographic information and headshots. Thanks to this rich data source, you can learn how your suspect looks like within seconds just by running a fingerprint inquiry. The speed and high accuracy of Papilon APFIS leaves no time and space to criminals to mislead justice.

Papilon APFIS collects the data of individuals taken for identification purposes or during the construction of tech-friendly citizenship services and stores them in the OP or tenprint dataset. On the other hand, it stores the unidentified prints found in crime scenes in OY, or crime scene, dataset. Every new print entered into the system is queried in both datasets, regardless of the reason for its retrieval. That way, people who had been involved in crimes that have not been discovered or solved, those who have been linked to more than one criminal case, and persons who attempt to mislead justice by committing identity and document fraud can be caught in a matter of seconds.

For example, if an OP record matches an OY print, it tells us that the person was involved in a crime that remains unsolved, the matching of two OY records indicate that the subject is involved in more than one crime. Similarly, one print’s linking to multiple OP records reveals identity fraud.

Papilon APFIS has 99.9% accuracy rate in automatically coded OP-OP comparisons.

99.9%

This means that 99.9% of OP-OP query returns feature the right andidate at the top of the matchlist, making Papilon APFIS the most reliable system in the industtry.

Queries within the OY dataset are especially challenging since prints in crime scenes may have been deliberately destroyed by the suspects or faded over time. Despite its high performance in OY automatic coding, Papilon APFIS has a manual coding mode that can be used as a provisioning mechanism. In this way, experts can see the evaluations made by the system and make changes if they wish. This ensures that Papilon APFIS also provides accurate results in OP-OY matches.

PAPILON-faili-mechul

Especially when there is no visual record or proof about a specific incident, APFIS’ rich database serves to the needs of the law enforcement by providing facial images along with fingerprint matches.

 

This allows suspects to be identified without excruciating efforts to retrieve visual data, and saves the officials the trouble to go through every CCTV camera on the route to the crime.

can be used alongside APFIS to improve the quality of prints taken with ink, prints that are intentionally damaged or corroded in time, prints taken from extremely dry or wet fingers, and prints taken from children. Thanks to APFIS and RASTR, criminals who think that they misled the justice system by destroying evidence can be caught by benefiting from their own false sense of comfort.

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.