×

Biometric-Integrated License Plate Recognition System

• Biometric-Integrated License Plate Recognition System

(noun phrase): A multi-modal biometric system that brings various components of Papilon expertise to provide high-level, multi-step security.

What is Biometric-Integrated License Plate Recognition System?

Papilon’s biometric-integrated license plate recognition system is designed to be used as a multi-step access control unit to protect critical centers such as nuclear power plants, laboratories where drug formulas are kept, or market-restricted and hazardous materials are kept, centers that focus on military technology,  and government buildings where security risks are imminent.

How Does Biometric-Integrated License Plate Recognition System?

Papilon’s biometric-integrated license plate recognition system is based on artificial intelligence and machine learning. The system is first trained to recognize vehicles, license plates, and lastly, characters. This multi-step process is designed to ensure that a person walking with a registered plate at hand, or a piece of paper on which the characters of a legal plate are written do not mislead the system. It would not be wrong to think the biometric-integrated license plate recognition system as an access control unit as the same principles lay behind their design. The system differs from our access control units ib the aspect that it focuses on recognizing the particularities of vehicles instead of people. The system scans each plate and compares them to the whitelisted plates in the dataset. If a match is found, this means that the first step of access control process is completed. However, since the system is a multi-modular structure containing biometric units,  plate recognition only enables access to campuses, not buildings. In order to match the driver with his por her vehicle and ensure that the authorized vehicle is being used by an authorized subject, biometric modules are used at the entrances of buildings.

Why Biometric-Integrated License Plate Recognition System?

1- Flexible Multi-Modular Structure

Papilon’s biometric-integrated license plate recognition system can be integrated to as many biometric modules and established yet rather modest technologies such as automatic dfdoors and turnstiles as desired depending on the security needs, and environmental or structural conditions of the area desires to be protected. This ensures a multi-step authentication that leaves no room to mistakes.

2- Artificial Intelligence & Machine Learning

Standard plate recognition systems use OCR (optical character recognition). This method focuses on character recognition and ifnores the context in which the characters are placed. Thus, a person walking with a license plate, numbers written on any surface, a license plate attached to any moving object can cause such systems to falsely enable access. Thanks to its machine learning and AI-based system, Papilon’s plate recognition system ensures that the plate is attached to a vehicle. In addition, OCTR systems are generally programmned to recognize a certain space within the visual frame whereas Papilon’s system scans all the frame and detects plates that are attached to different places on a vehicle.

3- Local and Central Inquiry Options

Papilon’s biometric-integrated license plate recognition system can be used to perform access control at the entrances of the aforementioned centers with a local dataset, as well as at borders and cutoms and immigration offices to perform identity and vehicle checks as part of an extensive identity verification procedure if integrated to the central APFIS and a dataset that includes the nation-wide vehicle records.

Where to Use Biometric-Integrated License Plate Recognition System?

  • In acces control at public and private enterprises,,
  • By immigratiın and customs offices and border security bpersonnel to verify the identities of drivers and check the authorizations of vegicles.

For more usage areas

CENTRAL BIOMETRIC SECURITY SYSTEM FOR NUCLEAR POWER PLANTS

Border Security

GLOBALIZATION, BY NATURE, WANTS TO ELIMINATE BORDERS; BUT THE FEELING OF BEING SAFE WANTS TO CLOSE THE BORDERS.
Border Security

When Will You Need Biometric-Integrated License Plate Recognition System?

You will need Papilon’s Biometric-Integrated License Plate Recognition System when you want to guarantee security at critical centers and places where security threats are imminnet to check the drivers and the vehicles to ensure high-level security and when you want to prevent crimes such as human or drug trafficking, illegal international trade, and other types of organized crime.

Who Can Use Biometric-Integrated License Plate Recognition System?

The system works şndependently with no need for operation or systems management following the installation.

Highly Integratable:
Capable of Opening Gates with License Plates as a stand alone system or via software plug-in into various Access Control Systems.


Fast Forensics:
Ability to search video records by known LP data reduces forensics time, enabling a quick and efficient response from security person.


Advanced Search:
Full and partial plate number, date, time, vehicle type, colour and other type of features uses for advance search.


Automatic Alerts:
Using the license plate as an ‘alert trigger’ requires no intervention from the operator, eliminating human error.


Easy Data Discovery:
A central repository of all ALPR metadata provides access to real-time and historical LP data. Flexible data store and recovery limits according to system storage capacity.


Advanced and Multilanguage OCR:
Full support Arabic and Latin plate numbers with %95 accuracy.


Integratable with Biometric Verification:
Car and driver face or iris images can be enrolled and matched when needed.

OTHER ACCES CONTROL PRODUCTS

BEOGS

Biometric-integrated Access Control and E-Gate System

BEOGS

Biometric-integrated Access Control and E-Gate System
For More Information

ACCESS RADAR

Access Control and Efficiency Measuring Systems

ACCESS RADAR

Access Control and Efficiency Measuring Systems
For More ınformation

VIDEO MONITORING SYSTEM

VIDEO MONITORING SYSTEM

For More Information

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.