×

rastr

• Rastr

برمجيات معالجة وتحسين الأدلة الجنائية

ماهو RASTR؟

RASTR هو برنامج يقوم بمعالجة ورقمنة بصمات الأصابع وراحة اليد وبصمة القدم والكتابة اليدوية التي تم جمعها من قبل خبراء مسرح الجريمة. وانها يقوم بمعالجة وتحسين وتوضيح جودة صور الأدلة المرفوعة من مكان مسرح الجريمة الغير الواضحة والممسوحة نتيجة إتلاف وحرق الأدلة أو تتغير بعض المرات بسبب مرور الوقت وكذلك يضمن فحص الأدلة بشكل دقيق.

آلية عمل RASTR؟

يُنقل الأدلة التالفة التي تم جمعها من مكان مسرح الجريمة إلى RASTR ليتم معالجتها. وأن RASTR يقوم بتوضيح وزيادة جودة الأدلة وبذلك يمكن توضيح الكتابة اليدوية والحروف الغير الواضحة مما يجعلها أكثر وضوحاً ويسهل عملية فحص وتحليل الأدلة. وكذلك يوضح تفاصيل بصمات الأصابع وراحة اليد وبصمة القدم المرفوعة من مكان مسرح الجريمة ويسمح لخبراء البصمات بإكمال مسار الإجزاء المفقودة للبصمة بأستخدام خبرتهم المهنية.  وبالإضافة إلى الاحتفاظ بالنسخة الأصلية للادلة فإن RASTR يضمن رؤية كل مرحلة من مراحل عملية توضيح وتحسين الأدلة من خلال تسجيل النسخ في الملفات بعد كل تغيير يتم إجراؤها على الأدلة وتسجل جميع التغييرات التي تخضع لها الأدلة للرجوع إليها في حال طلب ذلك. وأن الأدلة ينقسم إلى قسمين المعالجة والرسومات في قاعدة بيانات RASTR. وبحيث أن قاعدة بيانات المعالجة يحفظ فيها النسخ الأصلية للادلة والأدلة التي تم معالجتها في RASTR بينما في قاعدة بيانات الرسومية يتم حفظ تقارير وتحاليل الخبراء حول الأدلة.

لماذا RASTR؟

1- إعادة القياس

يسمح RASTR بتكبير الأدلة الصغيرة لغرض استخراج وكشف جميع تفاصيلها وفحصها بشكل دقيق بفضل ميزة إعادة القياس وكذلك يمكن فحص الأدلة في أبعادها الأصلية.

RASTR 1.madde
RASTR

2- مجموعة غنية من التطبيقات

يحتوي RASTR على مجموعة واسعة من التطبيقات يمكن زيادة وتقليل السطوع والكثافة وكذلك تغيير الألوان. وهذه الميزات تسمح بالتمثيل الرقمي لمطابقة الأدلة المادية.

أين يستخدم RASTR؟

يستخدم RASTR في فحص الأدلة الجنائية التي تم جمعها من مكان مسرح الجريمة.

متى يتم الجاحة إلى RASTR؟

يتم الحاجة إلى RASTR لمعالجة صور الأدلة الجنائية الممسوحة والأدلة الجزئية الغير الواضحة وحل القضايا الجنائية من خلال تحسين جودة صور الأدلة الغير الواضحة المرفوعة من مكان مسرح الجريمة وكشف جميع تفاصيلها.

من يمكن أستخدام RASTR؟

يتطلب أستخدام RASTR خبرة فنية في مجالات تحقيق الأدلة ومسرح الجريمة وتحليل وفحص الأدلة. وبالتالي، فإن المستخدم المثالي لـ RASTR هم خبراء الأدلة الجنائية.

RASTR

برمجيات معالجة وتحسين الأدلة الجنائية

الخصائص

تسجل كل مرحلة من المراحل المعالجة التي يتم إجراؤها على صور الأدلة.

القدرة على فحص الأدلة بالمقارنة.

القدرة على استلام ومعالجة الصور الواردة من مصادر مختلفة.

المميزات

فحص الأدلة من دون تغيير النسخ الأصلية.
إعداد رسم توضحي لتقارير الخبراء.
ميزة إعادة القياس.

BASIN AÇIKLAMASI

“Yüzünüz İmzanızdır”

Son 20 yıldır, toplumun en popüler belki de tek popüler kavramı teknoloji oldu. Her geçen gün hayatı kolaylaştırmaya ve dönüştürmeye devam ediyor. Kendinden sürekli bahsettiriyor. Gençler girişimleriyle ses getirmek ve belki de bir anda zengin olabilmek için hummalı bir çalışma içindeyken, devler de bu alanda tek el olmanın gücünü, bilgiyi yönetmenin de etkinliğini küresel çapta inşa ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 20 yıl da bu popülerliğini koruyarak çeşitli fırsatları barındırmaya devam edecek.

Böylesine çılgın bir yarışta, hayatımızı dönüştüreceğine, güvenli hissetmemizi sağlayacağına ve önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız yeni bir teknolojik kullanımı da bugün biz resmi olarak sunuyoruz.

See&Sign bir uzlaşının simgesi olarak, ister resmi bir anlaşmayı veya sözleşmeyi isterse de bireyler arasındaki bir akiti imza altına alır. İmza demişken, elektronik imza veya dijital imza değil kastımız. Uzlaşının olduğunu, karşı tarafı görmeden ve karşı tarafın kimlik belgesini elimize almadan onun teyidini alabilecek bir onay sistemidir yapılan.

“Sözünün Eri”

Eskilerden gelen toplumumuzun en önemli karakteristik yapılarından biri sözünde durmaktır. Söz ağızdan bir kere çıkar, atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar, ağanın gözü yiğidin sözü gibi yüzlerce atasözü kullanım itibarıyla sözünde durmayı temsil etmek için vardır. Günümüzde gerek kurumlar gerekse de bireyler, “profesyonel” hayatın bir getirisi olarak sürekli bir şeyler imzalatmaya, kalemle veya dijital malzemelerle güvence altına almaya çalışırlar. Haklı olarak, verilen sözün tutulmasını ve bunun delilinin de güvence olarak alınmasını isterler. Aslında basit bir eylem, oldukça karmaşık şekillere bürünür, onlarca sayfa kâğıt veya karmaşık dijital adımlar.

“Yaşamdaki en basit şeyler, en sıradışı olanlardır; sadece bilge kişiler onları anlayabilir.”– Paulo Coelho

Basit eylemleri basit şekilde çözmek ve ihtiyaç olan izi tutmak üzerine inşa edilen See&Sign, anlaşmanın teyidini saniyeler içerisinde verebilmeyi sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza giriyor. Bir “sözümüzü”, gerek kurumsal otoritelere gerekse de bireylere, sadece yüzümüzle teyit ettiğimizi gösteriyor. Veya imza toplayalım eylemi yerine EL SALLA yapalım diyerek bir kampanyanın yürütülmesini gelenekselden çıkıp özüne döndürüyor, çok sesli bir koro gibi.

18+, 15+, 10+, 65+ vs.

See&Sign, uzlaşı merkezi olmasının yanında; yaş teyidi de yapan bir uygulamadır. Özellikle 18 yaş ve üstü veya herhangi bir yaş üstü ya da altı kontrolü gerektiren, teyit gerektiren durumlarda, kimlik kartını karşıdaki tanımadığımız kişiye vermeden yaşımızı teyit edebilme imkânı verir. Bu sayede kimlikler istenmeyen kişilerin eline geçmediği gibi, aynı zamanda da yaş teyidi gerektiren durumlarda bu bilginin gösterimini sağlar. Yaş kontrolü için kimlik kartına gerek kalmayacak.

Papilon, bir savunma güvenlik firması değil miydi, ne işi olur mobil uygulamalarla? Aslında savunma güvenlik dediğimizde, mühendislik üretimini sektör ve odak bazlı ayrıştırıyor, ister istemez bir üretim kalitesi kategorizasyonunda yerini belirlemiş oluyoruz. Savunma ve güvenlik teknolojileri, normal üstü bir titizlik ve doğruluk içeren bir disiplindir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden ancak uzun dönemli yatırımlarla bu alanda ürün çıkabilir. Suç ve suçlu ile mücadelede basit bir teknolojik hata veya işin detaylarındaki tecrübesizlikten kaynaklı bir eksiklik, telafi edilemez zafiyetler verir. Bu yüzden savunma-güvenlik sektöründe start-up’lar yerine, daha çok küresel devler veya o devlerin içinden ayrılmış yeni girişimler yer alır. See&Sign, kriminal inceleme amaçlı sahip olduğumuz yeteneklerin sivil sektöre uyarlanmış hallerinden biridir.

“Doğaya sahip çıkan geleceğe sahip çıkar.”

Herhangi bir imza işlemi için gereken yazdırma eylemi, yazdırma eylemi için gerekli mürekkep ve elektrik, evrakların her kişiye ulaşması için kargo-lojistiğin tükettiği doğal kaynaklar düşünüldüğünde, See&Sign’ın bir gelecek yatırımı olduğunu söyleyebiliriz.  

“Mükemmellik ayrıntıda gizlidir.”

İşimiz ayrıntılarla, ayrıntıları bulmak ise emek ister. Papilon, tüm kurum ve bireyler için ayrıntıları bir savunma-güvenlik disiplini ile ele alıp, See&Sign’ın uluslararası bir marka haline geleceğine inanıyor.

“Umut İle, Bilim İle Paylaşım Ruhu İle…”

Bunu tek başımıza yapamayız. Öncelikle tüm değerli yatırımcılarımızın ve Papilon dostlarının beğenisine sunarak test sürüşünü yapmak istiyoruz. Bu test sürüşünde; hem hatalarımızı ayıklayacak hem de potansiyel kullanım yerleri ile ilgili fikirlerinizi alacağız. Biz yatırımcısının sesini dinleyen halka açık bir firma olarak, binlerce aklın vereceği fikirlerin ivmesi ile projelerimizin daha hızlı bir şekilde başarılı olacağına inanıyoruz. Uygulamamızı yükleyip, fikirlerini paylaşan dostlarımız için de bir sürprizimiz, hatıramız olacak.

Bir taraftan da ilk olarak Bankacılık, Sigortacılık, Aracı Kurum gibi finansal yapıların ilgisine sunacağız bu uygulamamızı. Kargo taşımacılığından, çağrı merkezine, uzaktan eğitime kadar belirlediğimiz pek çok pazarlama hedefine ulaşmak için yaygınlaşacak bir kartopu hikayesi umuyoruz. Tabi ki, yeni fikirlerle yeni kullanım alanları ve uygulamanın gelişimi için test sürüşü ise ihtiyacımız olan tek şey.

See&Sign’ın bugün büyük bir mutluluk ve gururla mobil dünyada yerini aldığı, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.

Not: Test sürüşüne katılmak isteyen tüm paydaşlarımızın See&Sign web sitemizden bize ulaşmalarını bekliyoruz. Test sonrası uygulamalar en kısa sürede kullanıma sunulacaktır.